Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuklar İçin Morina Balığı Karaciğer Yağı Kullanımı

0 884

Çocuklara verilen besin takviyelerini savunmama rağmen, bir istisna vardır ve bu da morina balığı karaciğer yağıdır. Bu yağ, yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. 1920 ve 1950 yılları arasında, Amerika’da oldukça popülerdi; çünkü soğuk algınlığı, grip, astım ve hatta raşitizmi azaltmaya yardımcı oldu.  Morina karaciğeri yağı, çocuklar da dahil olmak üzere herkes için iyi bir seçimdir; ancak çocukların bunu alması daha zordur.

Morina Karaciğeri Yağı Faydaları Nelerdir?

En büyük yararının yüksek yağda çözünen A, D ve K vitaminleri olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar bir çocuğun bağışıklık sistemi ve genel sağlığı için çok önemlidir. Ayrıca, yağda çözünen vitaminlerin; mineralleri, normal besinlerden daha etkili bir şekilde emmemize yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar da bulunmaktadır.

En uzun ömürlü kültürlerin beslenme şekillerini araştıran bir çalışmada, bu toplumların diğerlerine göre 10 kat daha fazla A vitamini tükettiği bulundu. Morina balığı karaciğer yağı; ayrıca omega-3, EPA ve DHA gibi yağ asitleri yönünden de zengindir. Bunlar bir çocuğun beyin gelişimi, zekası ve göz sağlığı için gereklidir.

En İyi Morina Balığı Karaciğeri Yağı

Eczanelerde satılan markaların çoğu, yağın çıkarılmasında kimyasal çözücüler kullandıkları için, A vitamini içeriği en yüksek seviyede olan yağı satın aldığınızdan emin olmalısınız. Morina balığı karaciğeri yağı, hem sıvı hem de kapsül formda alınabilir.

Çocuklarda Nasıl Kullanılır?

Şunu belirtelim, tadı bal gibi değildir. Bu nedenle, çocuğunuza verebilmek zor olabilir. Sıvılara karıştırabileceğiniz sıvı formu tercih etmek, bu noktada daha doğru olabilir. Örneğin, sabahları çocuğunuza sıktığınız portakal suyuna 1/2 çay kaşığı ekleyebilirsiniz.

Hangi Yaş Grubuna Ne Kadar Verilmeli?

3 aydan 12 aya kadar olan çocuklar: 1 tatlı kaşığından elde edilen yağ ile günlük yaklaşık 5000 IU A vitamini ihtiyacı karşılanır.

12 aydan büyük çocuklar ve yetişkinler: Düzenli olarak alınan takviye, günlük 1 tatlı kaşığı ya da 2 çay kaşığı alındığında, günlük yaklaşık 10,000 IU A vitamini sağlar.

Hamile ve emziren kadınlar: Düzenli olarak 4 çay kaşığı morina karaciğeri yağı almak, günlük yaklaşık 20,000 IU A vitamini sağlar.

Yine de, çocuğunuza herhangi bir besin takviyesi vermeden önce doktorunuzla görüşmenizi öneriyoruz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Preeklampsi Nedir? Nasıl Önlenir?

Annenin yaşı, Tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklar ve preeklampsi gibi hamilelik koşulları, yüksek riskli bir hamileliğe sahip olmanıza neden...

Kapat