Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuk ve Uyku Düzeni

1

Uyku… Dünyaya ilk geldiğimizde, doğal bir uykucu olarak gelmiyoruz. Bu nedenle, ailemizden, gece boyunca kaç saat uyuyacağımızı öğrenmemiz gerekiyor. Gelin isterseniz, hemen konuya girelim. İşte, çocuklar ve onlar için uykunun önemi! 

Uyku Çocuklar İçin Neden Önemli?

Hepimiz, uykunun bizim için önemli olduğunu biliyoruz. Peki, çocuğunuzun sağlığı ve gelişimi için ne kadar hayati bir konu olduğunu da biliyor musunuz? Çocuklar iyi dinlenmediklerinde; buna yorgunluk, davranış bozuklukları, anksiyete gibi durumlarla cevap verebilir. Uyku problemleri, hafızalarını da olumsuz etkilemektedir. Ayrıca, uyku sırasında beyin, Uyku sırasında beyin, günün bilgilerini hafıza olarak organize eder. Yeterli uyku alınmadığında; çocuklarda dahil olmak üzere, odaklanma ve motivasyon problemleri görülür.

Uyku, Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Stresli zamanlarda ya da büyüme zamanlarında, daha fazla uyuma eğiliminde oluruz. Bunun nedeni, vücudun onarım yapmak için bu zamanı kullanmasıdır. Vücudumuz, uykudayken, enfeksiyonlarla savaşan sitokinleri serbest bırakır. Geceleri yapılan bu onarımın gerçekleşmesine izin vermediğimizde, hastalıklara daha yatkın oluruz.

Büyümeyi Teşvik Eder

Bir çocuk, hayatının ortalama %40’lık kısmını uyuyarak geçirir. Bu oldukça iyi bir rakamdır; çünkü, büyüme hormonu öncelikle uyku sırasında salgılanır. Ayrıca çocukların; okula gitmek için erken kalkmak zorunda kalmadıkları yaz aylarında daha hızlı büyümeleri de tesadüf değildir.

Çocukların Kaç Saat Uykuya İhtiyaçları Var?

Uzmanlar, bu konuda çeşitli fikirler ortaya sunsa da, çocuğunuz bunlardan birine uymuyor olabilir. Yine de, çocuğunuzu başkaları ile karşılaştırmayın. Bununla birlikte, önerilen süreleri bilmeniz önemlidir. Ulusal Uyku Vakfı’nın, çocukların yaş gruplarına göre toplam uyku saati önerileri şöyledir:

  • Yenidoğan-2 aylık bebekler: 10.5-18 saat uyku,
  • 3–12 ay: 9,5–14 saat uyku,
  • 1–3 yaş: 12–14 saat uyku,
  • 3–5 yaş: 11–13 saat uyku,
  • 5-12 yaş: 10-11 saat uyku,
  • 13-18 yaş: 9 saat uyku

Gençlerin Ne Kadar Uykuya İhtiyacı Var?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, gençlerin gecede ortalama 9 saat uyumaya ihtiyaçları vardır. Ancak; okul, spor ve diğer aktiviteler de işin içine girdiğinde, genellikle 6-7 saat uyurlar. Burada sorun; uyku problemlerinin, depresyon riskini arttırmasıdır. Çocuklar ve gençlerde, 1-2 saatlik uyku eksikliği bile konsantrasyon ve motivasyon ile ilgili sorunlar yaşamalarına neden olabilir. Dolayısıyla, ne kadar uyudukları, çocuklarınızın refahı ve sağlığı için oldukça önemlidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
1 yorum
  1. kaan diyor

    13 – 18 yaş grubu çocuklar için 9 saat denmiş ama fazla değil mi? Ya da 18 yaşına kadar 9 saat uyusa, 18 yaşından sonra bu süreyi indirtmenin bir sakıncası olur mu? Çünkü 9 saat uyumanın fazla olduğu kanısındayım. İnsan ömrünün 3’te 1’i uykuda geçiyor.

Cevap bırakın