Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuk Gelişiminde Ebeveynin Yaşı Önemli Mi?

0 901

Yaşı küçük olan ebeveynlerin, küçük çocuklara ayak uydurma konusunda daha fazla enerjiye sahip olabileceğini, yaşlı ebeveynlerin çocuklara bakmak için daha fazla kaynağa ve deneyime sahip oldukları düşünülmektedir. Bir ebeveyn olarak yaşınız, çocuklarınızın nasıl geliştiği konusunda bir etkiye sahip olabilir. Peki, çocuk gelişiminde, en iyi koşullara sahip olmak için gerçekten ideal bir yaş var mıdır? Araştırmalar, hayatınızın farklı yaş dönemlerinde çocuk sahibi olmanın getirdiği sakıncaların yanı sıra potansiyel faydaların olduğunu göstermektedir.

Ebeveynlerin Yaş Ortalaması Artıyor

Endüstrileşmiş dünya genelinde, çocuk sahibi olmanın yaşında bir artış yaşanmıştı. 1970’lerde, ilk doğumun ortalama yaşı 21.4 iken, bugün bu yaş 25’e çıkmıştır. Bu, yalnızca küçük bir gecikme gibi görünse de, ebeveyn yaşlarındaki yükseliş, hem ebeveynlerin hem de onların çocuklarının refahını etkileyebilir. Bu nedenle, < çocuk sahibi olma yaşının artmasının olası sonuçları,  hem doktorlar hem de sosyal araştırmacılar tarafından incelenmeye başlamıştır. Bu artış küçük bir sayı gibi görünse de, bazı araştırmalar çocuk sahibi olmadaki bu gecikmenin gelişim ve sağlık sonuçları üzerinde etkili olabileceğini öne sürmektedir.

Araştırmalar, genellikle annenin yaşı ve doğum kusurları arasındaki bağlantıya odaklanırken; endişe verici bazı araştırmalar, daha büyük baba yaşı ile ilişkili nörobilişsel sonuçlarda artışlar görülmüştür. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çalışmada, yaşı daha büyük bir babaya sahip olmanın, hem bebeklik hem de çocukluk > döneminde nörobilişsel problemlerle ilişkili olduğu ileri sürülmüştür.

Annenin Yaşı ve Çocuk Sağlığı

Annenin yaşının çocuk sağlığı sonuçları üzerindeki etkisi nedir? En belirgin biyolojik sorun, anne yaşındaki artışın; doğum kusurları, erken doğum riski ve düşük doğum ağırlığı ile ilişkili olmasıdır. Bununla birlikte, çalışmalar aynı zamanda genç annelikle ilgili başka sağlık sorunlarının olabileceğini de ortaya koymaktadır. Bu konuda yapılan bir çalışma; 25 yaşın altındaki genç annelerin boy, obezite, kendi kendine yeten sağlık ve teşhis edilmiş sağlık koşulları açısından daha kötü sağlık sonuçları olan çocukları olduğunu bulmuştur.

İnsanların ilk kez anne-baba oldukları yaşın uzun vadeli sağlık sonuçları olabilir. Örneğin, daha ileri yaşlarda anne-baba olanlarda, 20’li yaşlarda olanlara göre daha yüksek bir bebek ölüm oranı vardır. Ancak diğer yandan, erken ebeveynliğin, depresyon oranları ile bağlantılıdır. Bir çalışma, ergen annelerin %28 ila 48’inin depresyondan muzdarip olduğunu göstermektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuk Ebeveyn İlişkisi Nasıl Güçlendirilir?

Çocuk ve aile hayatı üzerine yapılan çalışmalar; çocuklarla düzenli olarak birlikte yemek yemenin, daha iyi yeme alışkanlıkları gibi olumlu  gelişimsel...

Kapat