Anne ve Bebek İçin Herşey

Çocuk Gelişimi Nasıl Olur?

0 35

Çocuk Gelişimi Nasıl Olur?

Her çocuğun gelişim özellikleri birbirinden bağımsız olarak gelişir. Çocuğunuz kendi yaş grubundan daha büyük yaş gruplarının fonksiyonlarını yerine getirebilmesi doğaldır. Fakat kendi yaş gruplarının fonksiyonlarını yapamıyor ise doktora götürmenizde fayda vardır. Bebeğiniz beklenilen tarihten önce dünyaya geldiyse eğer yaşıtları ile gelişimlerini takip edin.

Çocuk Gelişimi Nasıl Olur?

Çocuğun Gelişim Süreci

Anne ve babalar, çocuk gelişimi nasıl olur? Çocuk gelişiminde nelere dikkat edilmeli? gibi soruların yanıtlarını merak etmektedir. Çocuğun beyin gelişimi çevresel faktörlere, kalıtsal özelliklere ve çocuğun yapmış olduğu kuvvetlere bağlı olarak değişir. Ayrıca beyinde hücreler kullanıldıkça kuvvet kazanırken, kullanılmadığı zaman da küçülme gösterirler ve zamanla yok olmaya başlarlar. Dolayısıyla bebek ile küçük yaştaki çocukların bakımını üstlenen kişiler onların beyinlerinde kalıcı etkiler oluşturur.

Küçük yaştan itibaren çocukların aileleri ile iletişim kurması onların beyin gelişimi üzerinde olumlu etkiler yaratır. Elbette ki ailelerin çocukları üzerindeki tepkileri pozitif ya da negatif yönde olabilir. Eğer çocuğunuz gelişimi üzerinde olumlu etkiler bırakmak istiyorsanız mutlaka dikkat etmeniz gereken kurallar vardır. Bunlar;

  • Bebek ya da çocuğunuzun seslerine, işaretlerine yanıt vermelisiniz
  • Onlarla iletişim kurun ve birlikte aktiviteler yapın
  • Çevresini tanımasını sağlayın
  • Televizyonu 2 yaşından sonra günde 1 saati geçmeyecek şekilde izlemesine izin verin.
  • Çocuğunuza karşı davranışlarınızda tutarlı olun ve çocuğunuzun olumlu davranışlarını daima takdir edin
  • Olumsuz davranışlarında da ona doğruyu öğretin ve gerekiyorsa ceza verin. Belki olumsuz davranışları öğrenmesi zaman alabilir ve bu nedenle sabırlı davranın.
  • Çocuğunuza iki kişinin aynı anda müdahale etmesine izin vermeyin. Çocuğun aklının karışmasına neden olursunuz ve çocuk hangisi ona uygunsa o yöne doğru ilerler. Bu yönün doğru ya da yanlış olduğunu anlayamaz.
  • Gelişim süreci boyunca onu daima cesaretlendirin.

Çocuk Gelişimi Nasıl Olur?

Çocuk Gelişiminde En Büyük Yük Ailelerde

”Ağaç yaşken eğilir” sözü çocuk gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Çocuklar, ilk eğitimi ailede alır ve bu nedenle aileler çocuklarına ilk 6 yaşına kadar ne verirlerse çocuğun karakteri o yönde belirginleşmeye başlar. Bu yüzden çocukların aynası aileleridir ve bilinçli aileler çocuklarına ışık olmalıdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Devamını oku:
Doğum Sonrası Diyetler
Doğum Sonrası Diyetler

Kapat