Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuk Ebeveyn İlişkisi Nasıl Güçlendirilir?

0 545

Çocuk ve aile hayatı üzerine yapılan çalışmalar; çocuklarla düzenli olarak birlikte yemek yemenin, daha iyi yeme alışkanlıkları gibi olumlu  gelişimsel faydaların artma olasılığı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte; güçlü zihinsel, duygusal ve sosyal beceriler ve daha iyi akademik performans gibi etkileri de bulunmaktadır. Her gece akşam yemeği yemek için zaman bulamıyor olsanız bile, aile yemeklerini mümkün olduğunca planlamaya çalışın. Eğer hafta sonları ofiste veya ders dışı etkinliklerle doluysa, kahvaltı ya da atıştırmalık gibi çözümler bulabilirsiniz. Önemli olan aile yemeklerini eğlenceli hale getirmek, gün hakkında konuşmak ve çocuklarınızla iletişim kurmaktır.

Gün Hakkında Konuşun

Tıpkı yatma vakitler gibi, akşam yemeği sofraları da çocuğunuzla iletişim kurmak için harika bir fırsat sunar. Ona; “Günün nasıl geçti?”ya da “Bugün seni en çok mutlu eden şey neydi?” gibi ayrıntılı bir yanıt vereceği sorular sormayı deneyin. Onunla, gün içinde yaşadığınız problemleri ve nasıl çözeceğinizi planladığınız gibi ayrıntıları paylaşın. Kendi hayatınız hakkındaki detayları paylaşmak; onu bir birey olarak gördüğünüzü göstermenizi, ona güvendiğinizi ve ona yakın hissettiğinizi gösterir. Tüm bunlar, çocuğunuzla aranızdaki bağı güçlendirecektir.

Birlikte Oyun Oynayın

Çocuklarınızla iletişim kurmanın en iyi yöntemlerinden biri, onlarla birlikte oyun oynamaktır. Birlikte sokakta bisiklete binebilir ya da maç yapabilirsiniz. Evde kalmak istediğiniz günlerde, tüm aileyi masanın etrafına toplayıp bir masa oyunu oynamayı deneyin. Masa oyunları, bir oyunda kazanan ya da kaybeden olmayı öğrenmelerini sağlayacak ve sosyal becerilerinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

Sarılın

Sarılmak, çocuğunuzla iletişim kurmanın ve onunla aranızdaki bağı güçlendirmenin en iyi yollarından biridir. Sarıldığınızda, ona olan sevginizi ve ona değer verdiğinizi göstermiş olursunuz. Siz ona sarıldığınızda, o da bunun karşılığını verecek ve size kucak açacaktır!

Saygılı Davranın

Çocuklar bazen hata yapabilirler. Anne ve babalar olarak, bazen bu hatalar karşısında öfke gösterebiliyoruz; ancak, onlara karşı saygı göstermenin, çocuklar için çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Onu disipline etmeye çalıştığınız bir konuda bir yanlış yapsa bile, ona karşı sakin olmayı ve karşınıza alıp konuşmayı unutmayın.  Öfke ya da fiziksel ceza, yalnızca her şeyi daha kötüye götürmekten başka bir işe yaramayacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
10 Yaş Çocuk Gelişimi ve Oyun

10 yaşındaki çocukların motor becerileri iyi gelişmiştir ve artık, harika bir bisikletçi, patenci ve yüzücüdürler. Bu yaş grubunda, çocukların çoğu...

Kapat