Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuk Aspirini Faydaları

Çocuk Aspirini Faydaları

0

Çocuk Aspirini Faydaları

Çocuk aspirini ile günlük tedavi, kalp krizi riskini azaltabilir, ancak günlük kullanılan çocuk aspirini herkes için uygun değildir. Her gün çocuk aspirini almalısınız, ancak tek bir şartla; doktorunuz size tavsiyede bulunuyorsa…

Kalp krizi veya inme geçirmiş iseniz doktorunuz muhtemelen aspirine karşı alerji veya kanama olmadığı sürece, günlük aspirin almasını tavsiye eder. Kendi inisiyatifinizde günlük aspirin tedavisine başlamamalısınız. Zaman zaman aspirin alırsak alışkanlık yapar ve baş ağrısı, vücut ağrısı ya da ateş meydana gelebilmektedir. Ancak çocuk aspirini faydaları her bünyemizde hissedilmeyebilir. Aspirinin günlük kullanımı ölümcül iç kanama gibi ciddi yan etkilere de sahip olabilir.

Çocuk Aspirini Faydaları

Aspirinin Kansere Faydası Nedir?

Aspirinin kalp hastalığına ve kansere karşı bir anti-enflamatuar ve ağrı kesici olan salisilik asitten türetilir. Salisilik asidin, asetil asidin modifiye edilmiş bir formu, vücuda salisilik aside giren aspirinin aktif maddesidir. Kalp hastalığı için bazı eikosanoidlerin üretimini azaltarak trombozla savaştığı bilinmektedir. Daha önceki çalışmalar sonucu çocuk aspirini faydaları arasınada çeşitli kanser hastalıklarına iyi gelmektedir. Ve son analiz 3 yıllık bir süre içinde günlük aspirin %25 kanser riskini azaltabilir sonucuna varmıştır.

Aspirinin Kalp Tedavisindeki Önemi

Çocuk aspirini faydaları arasında sayabileceğimiz özelliklerden biride kan pıhtılaşmasına engel olmasıdır. Yaralanmadan kanama olduğunda, trombositler olarak adlandırılan kan hücreleriniz, yara bölgenizde bir ağ oluşturacak şekilde birleşirler.

Trombositler, kanamayı durdurmak için yaradaki açıklığı kapatan bir kapak oluşturmaya yardımcı olur. Ancak bu pıhtılaşma süreci, kalbinize veren kan damarları içinde de oluşabilir. Kan damarlarınız zaten ateroskleroz geçirdiyse yani damarlarınızdaki yağ birikintilerinin birikmesi, yağ dolu aterosklerotik plak kırılabilir. Ardından kan pıhtıları hızla oluşur ve arteri bloke eder. Bu, kalbe giden kan akışını önler ve kalp krizine neden olur.

Çocuk Aspirini Faydaları

Her Gün Bir Aspirin Almalı mıyız?

Kalp krizinden kurtulmak için günlük aspirin tedavisine kendi inisiyatifinizle başlamamalısınız. Doktorunuz tek başına günlük aspirin kullanımını önerebilir. Doktorunuz size hangi dozun uygun olduğunu önerecektir. Çok düşük dozda aspirin tipik bir çocuğun aspirininden daha az olan 75 miligram mg etkili olabilir. Doktorunuz genellikle 325 mg her gün bir günlük doz reçete edecektir.

Çocuk Aspirini Faydaları

Kansere Karşı Korunma

Aspirin tedavisinin kesilmesinin kalp krizi riskini artırabilecek bir yan etkiye sahip olabileceğini öğrenince şaşırabilirsiniz. Kalp krizi geçirdiyseniz ya da kalp damarlarınızdan birine ya da daha fazlasına stent yerleştirilmişseniz, günlük aspirin tedavisini durdurmak hayati tehlike oluşturan kalp krizine yol açabilir. Her gün aspirin almış ve durdurmak istiyorsanız, herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Günlük aspirin tedavisinin ani kesilmesi, bir kan pıhtısına neden olabilecek bir yan etkiye sahip olabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın