Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuğunuza Para Biriktirme Alışkanlığı Edindirin

0

Çocuğunuz, hayatı boyunca birçok mali karar ile karşı karşıya gelecek; örneğin üniversiteye başladığında kredi kartı teklifleriyle karşılaşacak ya da daha sonraki yıllarda kredi çekmeye çalışacak. Bir ebeveyn olarak, bu gibi durumlarla yüz yüze gelmeye hazır olmalarını sağlamak size düşüyor. Finansal alışkanlıkları erken edinmesini sağlayarak, çocuğunuz bir yetişkin olmaya yaklaştıkça, maddi konulardaki zorlukları aşmaya da hazır olacaktır. Peki, çocuklara para biriktirme alışkanlığı nasıl edindirilir?

Para Biriktirme Alışkanlığı Edindirme

Finansal konularla ilgili eğitim, okul öncesi kadar erken başlayabilir. Küçük çocuğunuzun para biriktirmeye heves etmesini sağlamak için bazı eğlenceli yollar bulmanız gerekebilir. Örneğin, çocuğunuzla birlikte evde bir mağaza ya da kafe kurun ve harcaması için ona bir miktar sahte para verin. Buradan yapacağı alışveriş ya da harcamalar, gerçek dünyada paranın ne anlama geldiğini daha iyi anlamalarına yardımcı olacak.

Monopoly Oynayın

Monopoly; çocuklara finansal kavramları tanıtmak, harcamaları dengelemeyi ve etkili bir şekilde nasıl tasarruf edileceğini öğretmenin iyi bir yoludur. Ayrıca, aile bütçesini açıklamak için de Monopoly paralarından yardım alabilirsiniz.

Oyuna Dönüştürün

Çocuklar için rekabet heyecan vericidir; bu nedenle para kazanması için onunla bir oyun oynayın. Örneğin, her ay, belirlediğiniz tutarı biriktirmeleri konusunda ona meydan okuyabilirsiniz. Eğer o tutarı biriktirebilirse, sizden bir ödül kazansınlar. Bu, para biriktirme konusunda çocuğunuzu motive edecek.

Kendi Alışverişlerini Kendilerinin Yapmasını Sağlayın

Çocuklara belli bir miktar para vermek, almak istedikleri şeyi satın almanın ne kadar iyi hissettirdiğini öğrenmelerine yardımcı olabilir. Örneğin, ailece çıktığınız bir tatil dönüşünde, hediyelik eşya alışverişinden onu sorumlu tutmayı deneyebilirsiniz.

Bir Bütçe Belirleyin

Çocuklarınıza bir kumbara vermek yerine; para biriktirme ve parayı nasıl harcayacaklarını öğretin. Küçük yaşlarda bu alışkanlıkları aşılamak için; örnek olarak kendi bütçenizi kullanabilirsiniz. Ona, haftalık bir bütçe belirleyin ve harcamalarını bu bütçeye göre yapmasını sağlayın.

Onları Da Sürece Dahil Edin

Alışveriş yaparken, para tasarrufunu öğrenmeleri için onları da alışveriş sürecine dahil edin. Örneğin, onlara bir alışveriş listesi verin ve listedeki ürünleri bulup, fiyat karşılaştırması yapmalarını isteyin.

Onunla Konuşun ve Açık Olun

Çocuğunuza para biriktirme alışkanlığı edindirmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri; çocuğunuzla para ve tasarruf konusunda konuşmaktır. Para, aranızda korkutucu bir konu olmamalıdır. Çocuğunuzun harçlık alabileceğini bilmesini sağlayın; bu noktada, gerçekten istediği şeyi alıp almamak için kullanmak tamamen ona kalmalı. Buna ek olarak, para tasarrufu yaparsa zaman içinde daha fazla parasının olacağını da ona gösterin.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın