Anne ve Bebek İçin Herşey

Çocuğunuza Kendi Başına Giyinmeyi Nasıl Öğretirsiniz?

0 543

Bebeğiniz büyüdükçe; yürüme, konuşma ve tuvalet eğitimi ile bir gelişim patlaması yaşanır. Ancak, çocukların kendi başına giyinmeyi öğrenmeleri özellikle önemlidir; çünkü farklı beceriler kullanırlar. Kendi başına giyinmek, bir çocuk için önemli bir psikolojik ve duygusal dönüm noktasıdır.

Bir çocuk, kendi kıyafetlerini kendi başına giyip çıkarmaya başladığında, kendini daha fazla güvende hisseder. Bağımsız olmayı deneyimleme fırsatları olmadığında, bir çocuk kendini daha az güvende hissedecektir. Başarı duygusu, bir çocuğun benlik saygısını olumlu yönde etkiler. Çocuklarda kendi başına giyinme alışkanlığı; yazma, çizim yapma, kesme ve kendi başına yemek yeme gibi ince motor becerilerini geliştirmeleri için de temel oluşturur.

Bilişsel ve İnce Motor Becerileri Gelişir

Bir çocuğun gardırobunda, giyebileceği kıyafet seçenekleri fazladır. Giyinme konusunda ustalaşmak, zorunda olduğu bir beceri yoluyla bilişsel ve ince motor becerilerini geliştirmesine de yardımcı olur. Gömlek ve pantolon giymek, belirli koordine hareketler ve dengede kalmayı öğretir. Bu süreçte; fermuarını çekmeyi, düğme iliklemeyi öğrenirken, ince motor becerilerini de geliştirmiş olur.

Çocuklar Kendi Başlarına Giyinmeye Ne Zaman Başlamalı?

Çocuğunuz giyinme sanatında ustalaşmadan önce; çoraplarını, ayakkabılarını ve pantolonlarını çıkarmasını beklemelisiniz. Çocuklar, ortalama 18 aylık civarında olduklarında; çok fazla beceri gerektirmediği için kendi pantolon, ayakkabı ve çoraplarını çıkarmaya başlarlar. Bunu takip eden süreçte, kendi kendine giyinmeyi de öğretebilirsiniz.

Çocuğunuz kendi başına giyinmeye başladığı ilk zamanlarda; gömleğini ters giyerse ya da bacağını pantolonun yanlış bacağına sokarsa şaşırmayın ya da hayal kırıklığına uğramayın. Onun yerine, bu yaptıklarını iyi yapılmış bir iş olarak kabul edin. Zaman içinde, giyinme konusunda daha usta hale gelecektir.

Giyinmeyi öğrenmenin ilk zamanlarında, aile içindeki herkesin çocuğu bu yeni ilerleme konusunda desteklemesi gerekiyor. Yeni beceriler edinme konusunda duyduğu gururu göstermek için, ilk zamanlar sık sık kıyafetlerini değiştirmek isteyebilir. Bu süreçte, ona bunu yapması için izin verin.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuğum Neden Yalan Söylüyor?

Bir yetişkin olarak hepimiz, dünyada yalanların olduğunu biliriz. Bazen, herkesin yalan söylemesi gerekebilir; özellikle de birinin duygularını incitmekten korktuğumuzda. Ancak...

Kapat