Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuğumda işitme kaybını nasıl anlarım? Çocuğum duyuyor mu?

0

Her anne ve babanın çocuğu olduktan sonra birçok endişeleri olur. Bunların bazıları gerçek olurken, bazıları ise sadece endişeden ibarettir. Araştırmadan ve şüphelendiğiniz konunun üzerine gitmeden ise doğruyu yanlışı bilemezsiniz. Tıpkı çocuğumun kulakları iyi duyuyor mu endişeleri gibi. Birçok anne ve baba bu konudan yakınırlar. O halde gelin çocuklarda işitme kaybını biraz daha detaylı ele alalım.

Duymazdan gelen çocuklar

Özellikle oyun çağında ki çocuklara seslendiğinizde size hemen dönüp bakmıyorsa ve duymadığını dile getiriyorsa, korkuya kapılmanıza gerek yok. Uzmanlar çocukların bu yaşta oyunlarını bırakmak istemedikleri için de duymamazlıktan geldiklerine değiniyorlar. Bunun yanı sıra başka şekilde kulağının duyup duymadığını test edebilirsiniz. Örneğin bire bir konuşurken kısık sesle konuşabilir, televizyonun sesini ne kadar açtığına dikkat edebilirsiniz.

Kulak kiri işitmeye engel olur mu?

Özellikle çocuklar kulak temizliğini çok iyi yapamadıkları için biriken kirler duymayı azaltabilir. Bu durumda doktor müdahale ederek gerekli temizliği yapacaktır.

Kulak ağrısı

Çocuğumun kulağı çok ağrıyor diyorsanız mutlaka dikkate almalısınız. Kalıcı hasarlar oluşmaması adına mutlaka bir Kulak burun boğaz doktorunuza gitmelisiniz.

Çocuğunuzun duyup duymadığını nasıl kontrol edeceksiniz?

  • İlk seslendiğinizde size cevap vermiyorsa
  • Televizyonu yüksek sesle dinliyorsa
  • Çevredeki gürültülere tepki vermiyorsa
  • Sesin ne taraftan geldiğini bulamıyorsa
  • Kendi yaşıtlarına göre konuşmasında bir problem var ise
  • Konuşulanları anlamada bir problem görünüyorsa
  • Size seslerin az geldiğinden ya da herhangi bir kulak sorunundan bahsediyorsa

Tüm bu işaretler çocuğunuzda duyma sorununa işaret edebilir. Dolayısı ile bir kez de olsa, muayeneye götürerek işitme testinin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bebekler ilk doğduğunda işitme testine giriyor ama bu maalesef çok detaylı bir sonuç sağlamıyor. Dolayısı ile bu sorunlar baş göstermiyor olsa bile, özellikle okul çağına yaklaşmış olan çocuğunuz için mutlaka kulak testi yaptırmalısınız. Oldukça kolay ve acı gerektirmeyen bir test olduğu için çocuğunuzun rahatlıkla yaptıracağı bir test olacaktır. Çocuğum ne kadar duyuyor ya da çocuklarda işitme sorunlarını tek tek araştırmaktan da kurtulmuş olacak ve en doğru bilgiyi doktorunuzdan öğrenmiş olacaksınız.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın