Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuğuma Özür Dilemeyi Nasıl Öğretirim?

0

Özür dilemek konusunda çocuğunuzu zorlamayın, ona, nerede değişiklik yapabileceği konusunda yol gösterici olun. Çocuklarımız bir başkasına zarar verdiğinde ya da kuralları ihlal ettiğinde; bir ebeveyn olarak iç güdülerimiz, özür dilemelerini isteriz, ancak asla bunu bir güç mücadelesine dönüştürmemelisiniz. Çocuklara, gerekli yerlerde özür dilemeyi öğretmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Sizler için onları bu yazıda derledik…

Israrcı Olmayın

Çocuğunuz bir arkadaşı ile anlaşmazlık yaşadı ve o anın sıcaklığı ile onu itti mi? O anda, acele etmek ve özür diletmek yerine, önce çocuğunuzun sakinleşmesine yardımcı olun. Özür dileme konusunda ısrarcı olur ve onu zorlarsanız; davranışlarının başkalarını nasıl etkilediğini anlamayacaktır. Çocuğunuz empati yapmayı öğrendiğinde, eylemlerinin başkalarına zarar verebileceğini öğrenecek ve hareketlerine dikkat etmeye başlayacaktır.

Çocuğunuz öfkesini size yöneltirse, ona “O şekilde konuşma, hemen özür dile” gibi bir cevap verirseniz, bu yalnızca durumun tırmanmasına ve azarlama konusunda kendisini kötü hissetmesine neden olacaktır. Onun yerine: “Bu, beni üzüyor. Seni seviyorum ama birkaç dakika ayrılıp daha sonra geri dönelim” gibi bir cevap vermeyi deneyin.

Ne Yaptığını Görmesini Sağlayın

Çocuğunuz sakinleştiğinde, davranışının başkalarını nasıl etkilediğinden bahsedebilirsiniz. O anda, ona diğer insanın nasıl hissettiğini görmesine yardımcı olabilecek sorular sorun. “Böyle olsaydı nasıl hissederdin?” gibi bir soru sorabilirsiniz. Bu, aynı durumu yaşadığı bir anı hatırlamasına yardımcı olacak, “Ahmet sana bağırdığında ne kadar üzüldüğünü hatırlıyor musun?Şu anda Ayşe de böyle hissediyor olabilir”.

Ona Rol Model Olun

Çocuğunuz söz konusu olduğunda, sahip olduğunuz en etkili öğretim araçlarından biri, yine sizin davranışlarınızdır. Çocuğunuz, yaptığınız her şeyi izliyor. Sohbetinize ara verdiğinizde onu yakalarsanız; “Üzgünüm, daha iyi cevap vermediğim için özür dilerim. Başka bir sefer, aynı şekilde hissettiğimde sakinleşmek için derin bir nefes alacağım” diyebilirsiniz. Yapacağınız bu özür dileme davranışı, ona öğretmeye çalıştığınız davranışları modeller.

Çocuklar için en etkili rol modeller, anne ve babalardır. Özellikle okul öncesi çağda, çocukların en çok gördüğü kişiler anne ve babaları olduğu için, onların yaptıkları tüm davranışları belleklerine kazırlar. Bu nedenle, çocuğunuza özür dilemeyi öğretmek istiyorsanız, ona bu davranışı kazandırabilecek olan da yine sizsiniz!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın