Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuğum Yuvaya Başlıyor!

0

Yuvaya başlamak, her çocuk ve her ebeveyn için önemli dönüm noktalarından biridir. Anne-baba olarak, bu süreçteki geçişi kolaylaştırmak ve çocuğunuzun yuvaya hazırlanmasına yardımcı olmak için, evde yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Daha önce bu süreci deneyimleyenler bilir; bir çocuğu yuvaya ve eğitim hayatına hazırlamak için, bir ebeveyn olarak yapabileceğiniz en iyi şey, onun bağımsızlığını ve direncini geliştirmeye yardımcı olmaktır. Okulun ilk gününde ona küçük bir “güle güle demeden önce, onu bu büyük geçişe hazırlamak için neler yapabileceğinizi öğrenin!

Oyun Oynayın

Çocuklar, oyun oynarken çok fazla şey öğrenirler. Okul öncesi ve genel olarak yaşama hazırlık olarak, oyun oynamak için çocuğunuza düzenli olarak zaman ayırmak, ona her konuda çok yardımcı olur. Bu oyunlar; kutu oyunları, kart oyunları ya da top oyunları olabilir. Başka insanlarla oyun oynadığı sürece, bu oyunların ne oldukları çok önemli değildir. Düzenli olarak oyun oynarken, bir oyunda her zaman onun kazanmasına izin vermeyin. Direnç, öğrenmenin önemli bir yoludur.

Paylaşmayı Öğretin

Çocuğunuza; ister kardeşleri, yeğenleri, ister evdeki yetişkinlerle olsun; elindekileri paylaşmayı öğretin. Bir çocuk, yuvaya başlamadan önce paylaşmayı öğrenmiş olmalı. Bu, okuldaki arkadaş ilişkilerinde de çok yardımcı olacaktır. Başka bir şeyle ilgileniyorsanız, çocuğunuzun dikkatinizi hemen çekmesine izin vermeyin. Yakında başka birçok çocukla birlikte bir ortamda olacaklar ve onların sıralarını beklemeyi öğrenmeleri gerekecek.

Oyun Gruplarına Katılın

Yuvaya başlamadan önce, okul öncesi ortamlarını çoğaltmak, çocuğunuzu yuvaya hazırlamanın iyi bir yoludur. Bunu, eğitim hayatına yumuşak bir geçiş olarak düşünebilirsiniz. Burada, bir oyun grubu bulmanızı tavsiye ederim.

Diğer Akrabalarında Yatılı Kalma

Çocuğunuzu, annaanne, teyze ya da amcasının evinde kalma konusunda teşvik edin ve bunu gerçeğe dönüştürün. Bunu yapmanın birçok faydası vardır; öncelikle, özellikle büyükanne ve büyükbabalar buna bayılır. Bunu yaptığınızda çocuğunuz; son derece güvenli, sevgi dolu ve tanıdık bir ortamda uzun bir süre boyunca sizden uzak olma fikrine de alışacaktır. Başka biri tarafından pişirilmiş yemekler yemek zorunda kalacaklar ve o evdeki kurallara uymayı da öğrenecekler. Bu, yuvaya geçiş için harika bir eğitim süreci olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın