Anne ve Bebek İçin Herşey

Çocuğum Okula Gitmek İstemiyor

0

Çocuğunuz aniden evde kalmak için yalvarmaya mı başladı? Gerçekten neler olup bittiğini öğrenmek istiyorsanız, bunu öğrenmenin farklı yolları vardır.

Özellikle ilkokul çağında; hasta gibi davranarak ya da ağlayarak okuldan kaçmaya çalışmak oldukça yaygındır. Bu, çocuğunuzun  bağımsızlığa yönelik doğal ilerleyişinde geriye doğru sadece küçük bir adım olur, ancak bazen, endişelenmeniz gereken bir durum olabilir. Nedeni ne olursa olsun, onu okula yeniden göndermek için kullanabileceğiniz birçok strateji vardır.

Korkularını Tanıyın

Çocuğunuz sömestr tatilini rahat geçirdiyse; sabahları geç kalktıysa, en sevdiği yemekleri yediyse yeniden okul zamanı geldiğinde, hasta olmasa bile evde olmayı tercih edebilir. Ayrıca 5 yaşından itibaren, kaygı konusunda doğal bir artış söz konusudur. Bununla birlikte, yaşamları ne kadar istikrarlı olursa olsun; çocuklar ölüm, yaralanma ya da anne ve babalarını kaybetme korkusu geliştirebilirler. Onlar okuldayken, kendileri ya da anne-babalarının başına kötü bir şey gelebileceğini düşünebilirler. Çocuklar bu çağda, kazandıkları bağımsızlıktan zevk alsalar da, bir yandan da bundan korkarlar.

Evdeki Eğlenceleri Azaltın

Bazen çocuklar, okuldan uzaklaşmak isterler, çünkü ev daha iyi bir yerdir. Çözüm de sıkıcı uzaktan ayrılıp evde kalmaktır. Çocuğunuz sabah karnının ağrıdığını söylüyorsa, gerçekten hasta olup olmadığını anlamaya çalışın. Ateş, kusma ya da başka bir belirti yoksa, onu okula göndermeye çalışın. Onu kapıdan çıkarmak, başarının yarısıdır. Evde kaldığı günlerde, ona iyi bakmaya tabi ki devam edeceksiniz; ancak ona özel bir muamele yapmayın ve ekran önünde fazla vakit geçirmesine izin vermeyin. Hasta olmanın ve evde kalmanın oyun günü olmadığını anladığında, muhtemelen okula geri dönmek isteyecektir.

Daha Derin Sorunları Olabilir

Çocuğunuzun okula gitmek istememesinin nedeni, evde oyun oynamak istemesinden daha fazlası olabilir. Sürekli okula gitmeye direniyorsa, son vermeyecek şekilde ağlıyorsa ya kabus görme gibi diğer belirtiler gösteriyorsa, çocuğunuzun kaygısına odaklanmak için bir terapiste götürmeyi deneyin. Yine de, yeni bir sınıfa girmenin çocuğunuz için büyük bir adım olduğunu unutmayın. Bu durum, sizin için biraz korkutucu görünebilir, ama bunu başarabileceğinizi unutmayın. Çocuğunuzun sorunlarının üstesinden gelebileceğini anlaması, okul ya da okul dışında öğrendiği en önemli derslerden biri olacaktır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın