Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuğum İçin Hangi Oyuncağı Seçmeliyim?

0 545

Çocuğunuza yeni bir oyuncak alırken nelere dikkat edeceksiniz? 

Neredeyse her oyuncak, bir çocuğu mutlu edebilir. Küçük çocuklar, oyuncaklar söz konusu olduğunda genellikle telaşlı olmazlar, ancak anne ve babalar olmalıdır. Bir oyuncak, bir oyundan daha fazlasıdır ve eğlenirken; aynı zamanda yaşlarına uygun ve güvenli olmalıdır. Oyuncaklar, çocukların sosyal, zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişiminde çok önemli bir rol oynarlar. Bu nedenle, onları gelişimsel bir öğrenme aracı olarak düşünmek gerekiyor. Küçük bir çocuk için yaşına uygun oyuncaklar seçerken, aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz:

Az ve Öz Tutun

Çok fazla oyuncak, bir çocuğun kendi hayal gücünü kullanmasına izin vermez. Bir oyuncak çok spesifik olduğunda sınırlayıcıdır ve çocuğun hayal gücünü kullanma kabiliyetini engeller. En iyi oyuncaklar, genellikle en basit olanlardır. Örneğin legolar bu konuda iyi bir seçimdir; çünkü, çocukların yaratıcılığını kullanmasına izin verir.

Elektronik Oyuncakları ve Video Oyunlarını Sınırlandırın

Dijital bir çağda yaşıyoruz, dolayısıyla bir çocuğu dijital ortamdan uzak tutabileceğini düşünmek, bir ebeveyn için oldukça zorlayıcı olabiliyor. Ancak küçük çocuklar bile söz konusu olduğunda, sınırlar koymak oldukça önemlidir. Araştırmalar; elektronik oyuncakların işitme kaybına, kilo alınmasına ve dil ve gelişimsel bozukluklar gibi çocukların sağlıklı gelişimi için çeşitli olası tehlikelere yol açtığını göstermektedir.

Tek Seferde Sadece Birkaç Oyuncak Verin

Aynı anda çok fazla oyuncak verilen çocuklar, bunlardan herhangi birine odaklanmakta zorlanırlar. Uzmanlar çocuklara oyuncak alımının, birkaç haftada bir yeni bir oyuncak vererek olması gerektiğini belirtiyor. Çocuğunuzda benzer tipte oyuncaklar varsa, bir tanesini tanıması için onu tamamen keşfetmesine izin vermelisiniz. Bu nedenle, eski oyuncakların yerine yenilerini koymak için acele etmeyin.

Başlangıç için legolar iyi bir seçimdir. Örneğin bebekler, legoları tutarken, bazı kas gelişimi ve koordinasyonu geliştirmeye başlayabilirler. Bir çocuk büyürken; legolar nesne kalıcılığı, mekansal olma gibi birçok beceriyi geliştirmeye yardımcı olur. Ayrıca; ilişki oluşturma, dil gelişimi, hayal gücü, yaratıcılık, planlama gibi becerileri de gelişir. Kardeşleri ya da arkadaşları ile birlikte lego yapmak, diğer insanlarla birlikte iş birliği yapmayı de öğretir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuğum Çok Kilolu Ne Yapmalıyım?

Kilo vermenin anahtarı, açlık ile mücadele edebileceğiniz besinleri tüketmekten geçiyor. Peki, çocuğunuzun fazla kilosu varsa ve bu kilolar artık sizin...

Kapat