Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuğum Ergenliğe Mi Giriyor?

0

Ergenlik, gençlerin gelişiminde, oldukça önemli ve gerekli bir aşamadır. Bu, çocuğunuzun vücudunun üreme için hazırlandığı zamandır. Ancak aynı zamanda, oldukça kafa karıştırıcı ve hatta sinir bozucu olabilir! Bu dönemde, çocuğunuz pek çok değişim geçirir. Peki, neyin iyi olduğunu ve neyin olmadığını biliyor musunuz? 

Ergenliğin Aşamaları

 

Hem erkek hem de kızlar, ergenlik dönemine girerken ve ergenlik döneminde, aşağıdaki fiziksel değişimleri yaşarlar:

Kızlarda Ergenlik Aşamaları: Kız çocuklar, genellikle 8 ile 15 yaşları arasında, göğüs gelişiminin 5 aşamasından geçerler. Bu dönemde, kasık bölgesinde çıkmaya başlayan tüyler, ergenlik çağının başka bir belirtisidir. Bu da, genellikle 9 yaşından itibaren, 5 farklı aşamada ortaya çıkmaya başlar. Kız çocuklarda ergenlik belirtileri arasında göğüslerin dolgunlaşması ve kalçaların genişlemesi de bulunur. Kasık tüyleri ile birlikte, koltuk altlarında ve bacaklarda da tüyler görülmeye başlar.

Erkeklerde Ergenlik Aşamaları: Erkek çocuklarda ergenlik, genellikle 9 yaş civarında başlar ve cinsel olarak olgunluğun 5 aşaması boyunca ilerler. Bu dönemde, erkek çocukların penisi büyümeye ve kasık bölgesinde kıllar çıkmaya başlar. Koltuk altı tüyleri ve vücut kılları uzar, ancak yüz tüyleri de erkek çocuklar için başka bir büyük değişikliktir. Eril hormonlar devreye girdiğinde; boyu uzamaya, omuzları genişlemeye ve kasları belirginleşmeye başlar. Çocuğunuzun sesi de ergenliğin başında, çatlama ile derinleşmeye başlar. Oğlunuz artık daha fazla terleyecek ve daha fazla deodoranta ihtiyacı olacak. Bununla birlikte, cinsel duyguları da artacaktır.

Ergenlik Dönemi İle İlgili Kaygılar

Kız Çocuklar: Bazen, bu genel aşamaları bilmek yeterli olmayabilir. Bir genç için normal olan, bir diğeri için normal olmayabilir. Genç kızların, ergenlik ile birlikte yaşayacakları bir durum daha var; regl. İlk adet döneminin yaş ortalaması 12 iken, anne ve babalar, 8 yaşından itibaren buna hazır olmalıdır. Bu nedenle, kızınız büyürken, normal olanı öğrenmek için hazırlanmalı ve hatta çocuğunuzun doktoru ile bu konuda bir görüşme ayarlayın.

Erkek Çocuklar: Genç erkekler için ergenlik ile ilgili endişelerin büyük bir bölümü, cinsellik organının nasıl değiştiği ile ilgilidir. Bazen çocuklar soru sormaktan utansalar da, değişimlerin normal olup olmadığına dair endişeleri olur. Ayrıca, çocuğunuzun yaşayabileceği sorunları önlemek için cinsel organlarını nasıl temizleyeceğini bilmesini sağlamanın da zamanı geldi demektir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın