Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuğum Cep Telefonu Kullanmaya Hazır Mı?

0

Çocuklar artık, çok küçük yaşlarda cep telefonu ile tanışmaya başlıyor. Yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre; ilkokuldaki çocukların% 25’i cep telefonu kullanıyor. Birçok anne ve baba gibi, siz de çocuğunuzun cep telefonu kullanımına hazır olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi, çocuklarda cep telefonu kullanımının hem artıları hem de eksileri var…

Çocuklarda Cep Telefonu Kullanımı

Birçok anne ve baba, çocuğuna cep telefonu vermelerinin temel nedeni olarak güvenliği öne sürmektedir. Özellikle anneler, merak ettiklerinde çocuklarına ulaşabilmeyi istiyorlar. Cep telefonları, çocuğuna ihtiyaç duyan bir annenin ona ulaşabilmenin güvenliğini sağlıyor. Bu durum, özellikle okuldan eve dönmek için okul servisini kullanmayan çocuklar için gerçekten önemli olabiliyor.

Bir ebeveyn için çocuğundan haber alamamak, hayatının en korkutucu günlerinden biri olabilir. Bu nedenle aileler, artık çocuklarına daha küçük yaşlarda da cep telefonu vermeyi tercih ediyor. Cep telefonu kullanımı, anne ve babası ayrı olan çocuklarda da etkili oluyor. İki haneli evde yaşayan çocuklara cep telefonu vermek, daha erken bir yaşta başlayabilir.

Riskleri Gözden Geçirin

Çocuğunuz bir akıllı telefon kullanıcısıysa, onun için uygunsuz olabilecek web sitelerine ulaşımı daha kolaydır. Şiddet içeren, ölüm ya da cinsellikle ilgili içeriklere ulaşabilirler. Uzmanlara göre pek çok çocuğun, anlamadıkları şeyler hakkında fantezileri var.

Akıllı telefon kullanımı, çocuklarda uyku problemlerinin de temel faktörlerinden biri oluyor. Cep telefonuna sahip çocuklar, gece oyunlara ve arkadaşlarıyla mesajlaşmaya daha çok vakit ayırdıkları için, uyku saatlerinde uyanık kalma eğiliminde oluyorlar. Çocuklarda cep telefonu kullanımı; siber zorbalık riskini de beraberinde getiriyor. Eskiden, evinize girdikten sonra güvendeydiniz; artık telefon ve sosyal medya ile kimse gerçek anlamda güvende değil.

Çocuklarda cep telefonu kullanımı, sosyal olarak izole bir yaşam sürmelerine neden olabilir. Sosyal medya kullanımı, çocukların dışarıda arkadaşları ile daha az vakit geçirmeleri anlamına geliyor. Bu nedenle, bir çocuğa cep telefonu vermeden önce, gerçekten buna hazır olduğundan emin olunmalı.

Ne Zaman Telefon Verilmeli?

Uzmanlar, çocuğunuzun cep telefonu kullanımı konusunda kurallar oluşturmak için sizinle oturabildiği zaman, buna hazır olduklarını söylüyor. Böyle bir kurallar listesi yapmak istemiyorlarsa, cep telefonu kullanmaya hazır olmadıklarını anlayabilirsiniz. Çoğu çocuk, 12-13 yaşlarına geldiğinde, cep telefonu kullanımına hazır oluyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın