Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuğum Beni Neden Dinlemiyor?

0 646

Çocuğunuz sizi görmezden geliyor ve dinlemiyorsa ne yapmalısınız? Cevabı yazımızın devamında!

Çocuğunuz bazen söylediklerinizi duymuyor mu? Ya da sizi görmezden mi geliyor? Kendinizi sık sık tükenme noktasına gelmiş gibi mi hissediyorsunuz? Çocuğunuzun sizi duymazdan gelmesinden şikayetçiyseniz, buna neden olabilecek faktörler ve bu konuda neler yapabileceğinizi öğrenin…

Çok Fazla Konuşuyor Olabilirsiniz

Çocuklarla iletişim kurmak söz konusu olduğunda, kısa süre ile sınırlı tutmak ya da yalnızca 1-2 noktaya değinmek en iyisidir. Çocuğunuza, hatırlaması gereken şeylerin bir listesini vermek – örneğin, okula hazırlanmak için birkaç şey yapması için onu yapmasını veya hatırlatmasını istediğin çeşitli işleri listelemek onun için zorlayıcı olabilir. Benzer şekilde birçok kelime kullanarak ya da bir şey hakkında uzun uzun açıklamak yaparak, mesajı almasını zorlaştırabilir.

Çocuğunuz Başka Bir Şeye Odaklanmış Olabilir

Çocuğunuz en sevdiği çizgi filmi izliyor ya da legoları ile oynuyorsa, sizi bu yüzden duymuyor olabilir. Çocuklar, yetişkinler gibi değildir; bir şeye tamamen daldıklarında, sizi duymamaları küstahlık olmayabilir. Bu nedenle, durumun olumlu tarafını görmeye çalışın ve onunla yüz yüze konuşarak, tüm dikkatini size vermesini isteyin.

Başka Bir Şey Yaparken Onunla Konuşuyor Olabilirsiniz

Akşam yemeği hazırlamakla meşgul olduğunuz sırada ondan ödevini yapmasını isteyecek olursanız, muhtemelen ona mutfaktan seslenirsiniz. Ancak, mümkün olduğunca onunla iletişim kurmak için zaman ayırmalı ve yüz yüze konuşma alışkanlığı kazanmalısınız.

Eleştiriyor Olabilirsiniz

Biri sizi sürekli eleştirse, o kişinin ne söylediğine dikkat eder miydiniz? Eğer düzenli olarak çocuğunuza karşı negatifseniz, o da doğal olarak sizi duymazdan geliyor olabilir.

Emir Veriyor Ya Da Yalvarıyor Olabilirsiniz

“Hemen oyuncaklarını topla!” ya da “Lütfen, lütfen, lütfen oyuncaklarını toplayamaz mısın?” diye sormayın. Her iki tarzda cümle de aynı sonuçlar verebilir, çocuğunuz sizi dinlemeyebilir. Yapmanız gereken, bunu çocuğunuza hoş ama sağlam bir ses ile sormaktır.

Söz ve Davranışlarınız Uymuyor Olabilir

 

Çocuğunuzdan sürekli olarak oyuncaklarını toplamasını isterseniz ve o sizi görmezden geliyorsa, o halde siz onu görmezden geliyor olabilirsiniz!

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklara Ev İşi Yaptırmanın Faydaları

Çocuklara ev işi yaptırmanın, onlar için pek çok faydası vardır. Ev işlerini kendi başınıza yapmak daha kolay olsa da, özellikle...

Kapat