Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuğum Başka Çocukları Isırırsa Ne Yapmalıyım?

0 479

Daha önce çocuğunuzun başka çocukları ısırdığına şahit oldunuz mu? Bu tip davranışların neden ortaya çıktığını ve böyle bir davranış durumunda ne yapacağınızı merak ediyor musunuz? Isırmak, bebeklik döneminde normal bir davranışken, çoğu çocuk, doğru müdahaleler ile birkaç gün ya da birkaç hafta için bu davranışı sonlandırır. Bu noktada, çocuğunuz başka bir çocuğu ısırdığında, onu cezalandırmak gibi bir davranış sergilememeniz önemlidir. Peki, ne yapmalısınız?

  • Ona müdahale etmeyin ya da dikkatini dağıtmaya çalışmayın. Bir başka çocuğu ısırmak üzereyken, ona sakince “Sakın ısırma” demeye çalışın. Bir kişinin ona daha fazla göz kulak olması ve birkaç gün boyunca onu takip etmesi, daha fazla dikkat çekeceği bir şey yapmamaya özen göstermesini sağlar.
  • Bir çocuğu ısırırsa, onu o çocuktan uzaklaştırmak ve birkaç dakika boyunca onu görmezden gelmek iyi bir fikir olabilir, ancak bu büyük bir çocuk için kullanacağınız bir taktik olmayabilir.
  • Ona zaman zaman, başkalarını ısırmaması gerektiğine dair hatırlatmalar yapın. Bir arkadaşını ısırmadığında ya da güzelce oynadığında, ona övgü ve olumlu sözcükler söyleyin.
  • Yemek ve oyun zamanları dahil olmak üzere, tüm gün iyi bir rutine sahip olun.

Yuvadayken Başkalarını Isıran Çocuk

Çocuğunuz bu tip davranışları aşırı mı gösteriyor? Başka bir çocuğun battaniyesini ya da oyuncağını mı almaya çalışıyor? Peki, evde yapabileceğiniz bir şey var mı? Bu noktada, öncelikle evinizde, iyi bir rutine bağlı kaldığınızdan ve çocuğunuzun iyi bir gece uykusu aldığından emin olmalısınız. Aşırı yorgun ya da stresli olan çocukların, yuvadayken ısırma davranışı göstermeleri daha olasıdır.

Onunla birkaç gün geçirerek bu davranışı kontrol altına almak yardımcı olabilir, ancak siz orada olmadığınızda tekrar ısırmaya başlayabilir. Isırma ile ilgili çoğu ebeveynin bilmesi gereken en önemli şey, çoğu çocuk için bunun normal bir davranış olduğudur. Küçük çocuklar; genellikle diş çıkarma, kıskanma, sinirlenme ve öfkeli anlarda ısırma davranışı gösterirler. Bu, onların dünyayı deneyimleyip keşfetme şekli olabilir. Çocuğunuz birini ısırdığında, ona aşırı tepki göstermemeyi dikkat edin, bu ısırma davranışı tekrarlamasına neden olabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte Kafein Tüketimi, Ne Kadar Alınmalı?

Hamilelik sürecinin başlaması ile birlikte, sağlığınız ve beslenme konusunda daha bilinçli olmaya başlarsınız. Alkol, suşi, pastörize edilmemiş süt gibi şeylerden...

Kapat