Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuğa Para Eğitimi Nasıl Verilir?

0

Çocuğunuza para yönetimini öğretmezseniz, bunu başka biri yapacaktır. Ve bu, almak isteyeceğiniz bir risk değil! Parayı nasıl yönetebilecekleri konusunda çocuğunuzla nasıl bir başlangıç yapacağınızı, bu yazımızda öğrenebilirsiniz…

Para Ağaçta Yetişmiyor

Çocuklar, ATM’den çıkan parayı gördüklerinde, onun sınırlı bir kaynak olduğunu fark edemezler. Bu nedenle, para kazanmak için çalıştığınızı ve ATM’lerin, paranızın güvenliğini sağlayan bir yer olduğunu açıklamalısınız.

Bütçe Kullanımını Öğretin

Çocuklara para yönetimini öğretmeye başlamanın en iyi yolu, onlara bir miktar bütçe vermektir. Onlara her istediklerini almak yerine, istediği şeyi almak için kendi bütçesinden tasarruf ve birikim yapmayı öğrenmesini sağlayın. En sevdiği oyuncak için para biriktirmeye başladığında, para yönetimini de öğreniyor demektir.

Gelişigüzel Harcamalar Yapmayın

Çocuğunuzla birlikte alışverişe çıkmadan önce, bir bütçe oluşturun. Ne satın alacağınız, hangi mağazalardan alışveriş yapacağınız ve her bir ürün için bir fiyat aralığını gösteren bir liste hazırlayın. Daha sonra, fiyatları internet siteleri üzerinden karşılaştırın. Bu, çocuğunuzun tasarruf kavramını öğrenmesini sağlarken; alışveriş yapma planlamasının nasıl bir şey olduğunu öğrenmesine de yardımcı olacak.

Para Biriktirmeyi Öğretin

Çocuğunuz, parasının yetmediği bir oyuncak mı almak istiyor? Onun için para biriktirmesini söyleyin! Parası yeterli olduğunda, birlikte mağazaya gidin ve alacağı oyuncak için ödemesini kendisinin yapmasına izin verin. Çocuğunuz, bir hedef için uğraşmanın ve sonunda ona ulaşmanın verdiği mutluluğu asla unutmayacaktır.

Takip Etmesini Sağlayın

Parasını nereye harcadığını bilmek, çocuğunuzun para yönetimi becerilerinde büyük bir adımdır. Parasını kontrol etmesi için bir not defteri kullanmayı öğretebilirsiniz. Fişleri saklayabileceği bir çanta vermeyi de deneyebilirsiniz.

İstek Listesi Yapın

Çocukların önceliklerini belirlemek zordur. Bu nedenle, birlikte oturup, ona verdiğiniz bütçe ile yapmak istediği şeylerin bir listesini yapın. Daha sonra, her bir istek üzerine konuşarak, onları sıralamasına yardımcı olun.

Paylaşmayı Öğretin

Çocuğunuza, birikimlerinin bir kısmını hayır kurumlarına bağışlamayı öğretin. Bu ona; paranın bir şeyler satın almanın yanında, insanlara yardım etmek için de kullanıldığını öğretecektir.

Seçim Yapmayı Öğrenmeli

Hem ayakkabı hem de oyuncak mı istiyor? O halde seçim yapmayı öğretmelisiniz. Çocuğunuz, önündeki kararları tartıp olası sonuçları anlayabilmelidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın