Take a fresh look at your lifestyle.

Boşanma Haberi Çocuklara Nasıl Verilir?

1

Boşanma kararı almak kolay bir iş değildir ve çocuklarınız varsa, onlara bunu söylemek daha da zor olabilir. Boşanma kararınızdan bahsetmek söz konusu olduğunda, bu konuyu onlarla eşinizle birlikte konuşmalısınız. Ve konuşmaya kesinlikle yumuşak bir giriş yapmalısınız. Konuşmaya ve söyleyeceğiniz şeylere nasıl yaklaştığınız, çocuğunuzun boşanmayı nasıl gördüğü üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır ve bu, ailenizdeki yaklaşan değişikliklerle nasıl başa çıkacağı konusunda bir fark yaratabilir.

Konuşma Öncesi

Artık eşinizle vakit geçirmek zor geliyor olabilir; ancak bu noktada, her ikiniz de çocuklarınızla konuşma konusunda hala birlikte hareket etmelisiniz. Konuşmanın ana hatlarını yazmak için birlikte çalışmanız en iyisidir, böylece sorulacak sorulara da aynı cevapları verebileceksiniz. Bu, çocukların önünde kavga etmeme, birbirinizle ağız dalaşına girmeme ya da çocuklarınızı bir tarafa çekmemenizi sağlayacak. Boşanma kararınız ile ilgili yapılacak görüşme, her iki ebeveynin de bir arada olduğu bir ortamda gerçekleşirse, çocuk için de daha iyi olacaktır.

Ne Zaman Ve Nerede Konuşmalı?

Çocuklarınızla ne zaman ve nerede konuşacağınız konusunu iyi düşünmelisiniz. Konuşmayı; soru sormaları ve değişiklik yapmadan önce bunları ayarlamak için yeterli zaman verebileceğiniz ve dikkat dağıtıcıların olmadığı sessiz bir yerde yapmalısınız. İdeal olanı, bu konuyu çocuklarınızla 2-3 hafta önce konuşmanızdır. Çocuklarınızın, soru sormak için zamana ihtiyacı olacaktır, bu nedenle, hafta sonları daha ideal bir zaman dilimi olabilir.

Hangisine Söyleyeceksiniz?

Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit; hepsine aynı anda söyleyin. Çocuklardan yalnızca büyük olanla konuşmak daha cazip gibi görünse de, bu durum karışıklıklara neden olabilir. Küçük çocuğunuzun anlamayacağını düşünüyor olsanız bile, boşanma kararınız hakkında görüşmek için tüm aileyi bir araya toplamalısınız.

Belirsizlik İle Nasıl Başa Çıkacaksınız?

Çocuğunuzun sorduğu ve henüz cevap veremediğiniz sorular olabilir. “Nerede ve kiminle yaşayacağım?” ya da “Ne sıklıkla ev değiştireceğim” gibi sorulara cevap vermek için henüz erken olabilir. Sorduğu sorunun cevabını bilmediğinizde, yine de kendisini güvende hissetmesini sağlamalı ve onaylamalısınız. “Yaşamınızın nasıl değişeceğinden henüz emin değiliz, ancak sizin için en iyi olanı bulmaya çalışacağız” gibi bir yanıt, en doğrusu olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
1 yorum
  1. fadıl diyor

    Evlenmek kadar boşanmakta gayet doğal bir karar, fakat bu tarz konularda biraz mantıklı olalım. Evlilik öncesi çiftlerin birbirlerini yeterince iyi tanıması gerekiyor. Unutmayın boşanırken olan çocuğa olur. Çocuk açısından düşünmek lazım. Hayatta en çok sevdiği iki insanın ayrılması ve bunlardan birini kısıtlı bir sürede görecek olması çocuğun psikolojisini illaki bozar.

Cevap bırakın