Anne ve Bebek İçin Herşey

Bir Bakıcı Neden İşi Bırakır?

1 78

Bir bakıcının, işverenleri ile ilişkisini sonlandırmasının pek çok nedeni vardır. Bunun nedenini bulursanız, bir sonraki bakıcı ile aynı durumları yaşamaktan kaçınmak, aranızdaki ilişkileri güçlendirmek ve çocuğunuz büyürken, onun için iyi bir örnek oluşturmanız açısından önemlidir. Ayrıca çocuğunuz, bakıcısı ile daha derin bir bağlantı kurabilir. Bakıcınız herhangi bir şey söylemeden işi mi bıraktı? Peki, bir bakıcı neden işi bırakır? İşte olası nedenler…

İletişim Eksikliği

İletişim, bakıcı ile ebeveynler arasındaki ilişkinin önemli yönlerinden biridir. Bir ebeveyn-bakıcı ilişkisinde; farklı geçmişlere sahip kişiler, çocukları başarılı bir şekilde büyütmek amacıyla, ortak bir hedefle bir araya gelir. Anne ile bakıcı arasında açık ve sürekli bir iletişim yoksa, hayal kırıklığı gibi çeşitli sorunlar yaşanması muhtemeldir. Çalışmaya başlamadan önce, birlikte çalışmayı düşündüğünüz bakıcı ile görüşün ve iletişimin sizin için ne kadar önemli olduğunu, karşılıklı olarak hislerinizi paylaşmanın güvenli bir alan sağladığını açıklayın.

İş Sorumluluklarının Değişmesi

Bir bakıcı işe başladığında, çocuğunuza bakmak için belirli sayıda görevi yerine getirir. Eğer ona, küçük bile olsa ekstra görev vermeye başlarsanız, işler sonunda kötü bir duruma gelebilir. Bir bakıcı, çocuğunuz için kahvaltı hazırlamak için mutfağı temizlemek zorunda olmamalıdır. Eğer anlaşma sırasında çocuklarınızın çamaşırlarını yıkayacağını söylediyse, bu, sizin de çamaşırlarınızı yıkaması gerektiği anlamına gelmez.

Çalışma Saati Değişiklikleri

Bakıcınızı işe alırken, çalışma gün ve saatlerini önceden kararlaştırırsınız. Programda sürekli değişiklik yapacaksanız, bu durumu onunla konuşmalı ve onun için bir sorun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bakıcınızın da çocuğunuza bakmak dışında bir hayatı olduğunu unutmayın. Onun da çocukları olabilir ve çalışma saati uzadığında, çocukları evde tek kalmak zorunda kalabilir. Bu da, bir süre sonra bakıcınızın bu programdan yorulup işi bırakmasına neden olabilir.

Takdir Edilmeme

Bakıcılık, herkesin bildiği üzere kolay bir iş değildir. Yoğun yaşamlarımız ve koşturduğumuz programlarınız arasında, bir ebeveyn olarak, çocuğunuz için yaptığı her şey için bakıcınıza teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Onu takdir etmek, aranızdaki ilişkiyi güçlendirir. Doğum günleri ve bayramlarda ona hediye alabilirsiniz, bir hediye pahalı olmak zorunda değildir. Çocuğunuza baktığı için ona olan minnetinizi, düşünceli bir hediye ile gösterebilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. inci diyor

    İstanbul’da düzgün bir bakıcı bulmak neredeyse imkansız. En az 10 tane bakıcı geldi gitti ve bunların tamamına yakını ise kendi istekleri ile ayrıldı. Madem zor geliyor o zaman neden bu işe girişiyorsunuz?

Cevap bırakın

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuğu Ne Zaman Kreşe Göndermeli?

Çocuğunuzu kaç yaşında kreşe göndereceğiniz kişisel bir karardır ve bu, birçok faktöre bağlı olabilir. Bu faktörler, doğum izniniz, finansal sorumluluklarınız...

Kapat