Take a fresh look at your lifestyle.

Bıldırcın Yumurtası Bebeklere Verilir Mi? Ne Zaman Verilir?

0

Ek gıdaya başlayan çocuklarınız için hem besleyici hem de ona alerji yapmayacak gıdalar ile beslemek oldukça önemlidir. En çok kafa karıştıran gıdalardan biri de yumurtadır. Alerjik bir yiyecek olan yumurta ayrıca protein bakımından da oldukça kuvvetli olduğu için dikkat edilmesi gerekilen ve ölçülü verilmesi gerekilen yiyeceklerdendir.

Ek gıda da yumurta denilince ise hemen akıllara bıldırcın yumurtası geliyor. Peki bebeklere bıldırcın yumurtası verir mi ya da bebeklere günde kaç tane bıldırcın yumurtası verilir bir bakalım.

Öncelikle bıldırcın yumurtası ile normal yumurta arasında ki farka bir bakalım. Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasından 5 kat daha fazla fosfor ve 8 kat ise daha fazla demire sahiptir. Bunun yanı sıra tam 15 katı B2 vitamini ile 6 kat da B1 vitamini artısı vardır. Yani kısaca ortalamaya bakıldığında normal yumurtadan 9 kat daha fazla değere sahiptir diyebiliriz. Dolayısı ile kendi küçücük olsa da etkileri oldukça büyük.

Bıldırcın yumurtası hangi yaş itibari ile verilmektedir.

Doktorlar genellikle bıldırcın yumurtasını 3 yaş üzeri çocuklar için önermektedir ama bazı hekimler bir yaş sonrasında hafta bir ya da iki kez birer bıldırcın yumurtası önerebilir. Bu tamamen bebeğinizin gelişimi ile orantılıdır ve kararı doktorunuz vermelidir. Bıldırcın yumurtası tüketiminde dikkat etmeniz gereken doktorunuzun söylediklerine uymak ve dışına çıkmamak olacaktır.

3 yaş üzeri bıldırcın yumurtası tüketimi ise bir gün ara ile olmalıdır. 3 adet kadar yenilebilir ama mutlaka ara vererek yenilmelidir.

Bıldırcın yumurtası nasıl pişirilir

Normal yumurtanın birçok pişirme tekniği var ama bıldırcın yumurtası genel olarak haşlama ile yenilir. Ortalama 3 ya da 4 dakika kaynatarak haşlayıp yiyebilirsiniz. Tavaya kırma çük küçük olduğu biraz mantıksız kaçıyor. Bu sebeple haşlama yaparak ılık tüketebilirsiniz.

Bıldırcın yumurta tükettikten sonra kaşınma, kızarıklık ya da ters bir tepki alındıysa, ara verilmeli ve bir süre denenmemelidir. Eğer bu durum bir kez daha tekrarlanırsa bir alerji söz konusu olabilir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Cevap bırakın