Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Beş Aylık Bebek Gelişimi

Beş Aylık Bebek Gelişimi

0 675

Beş Aylık Bebek Gelişimi

Bebek, bu ay (5. ay) içerisinde yavaş yavaş duygularını belli etmeye başlar. Aynı zamanda çevresindeki insanlar ile iletişimi güçlenir, hareketlenmeye başlar. Bebeğin birçok yönden gelişiminin takip edilmesi gerekir. Bu dönemde ki bir bebeğin fiziksel olarak büyüme hızı, ilk 3 aya göre biraz yavaş seyreder ama 4. ay ile neredeyse aynı gibidir. Beş aylık bebek gelişimi konusunu birçok kısma ayırarak inceledik.

Beş Aylık Bebek Gelişimi

Zihinsel Gelişim

Beş aylık bir bebeğin hafızası diğer aylara oranlara daha güçlüdür. Gördüğü yüzleri, cisimleri aklında tutabilir. Olaylar arasında sebep-sonuç ilişkisi kurabilir. Mesela, ağladığında sizin ona ilgi göstereceğinizi yanına geleceğinizi bilir. Bazı sesleri çıkarabilir, taklit edebilir. Dil gelişimi iyi durumdadır. Özellikle a ve o harflerini sık sık tekrar eder.

Duygusal Gelişim

Beş aylık bir bebek birçok rengi ayırt edebilir durumdadır. Parlak renkler ilgisini daha çok çeker. Bunun yanı sıra gözü ile nesnelerin takibini yapabilir ve nesnelerin büyüklük ve küçüklükleri dikkatini çeker. Küçücük elleri ile nesneleri kavrayamaz ama denemeler yapar. Nesneleri izleme becerisinin gelişip gelişmediğini bir topu görebileceği noktadan aşağı doğru zıplatıp görebilirsiniz.

Beş aylık bir bebek seslerin geldiği yönü ayırt etmekte zorlanmaz. Farklı sesler dikkatini çeker ve nereden ses geliyorsa oraya yönelir. Sesleri ayırt eden bebek duyguları da ayırt edebilir. Bebekle konuşurken ses tonu iyi ayarlanmalı ve dikkat edilmelidir. Sevdiği durumlar karşısında tepkisini gülerek verebilir. Sevmediği durumlar karşısında kaşlarını çatarak tepkide bulunabilir.

Beş Aylık Bebek Gelişimi

5 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Beş aylık bebek gelişimi noktasında bebeğin bu ayda neler yapabildiği önemlidir. Beş aylık bir bebek şu davranışları gösterir:

  • Dik oturtulduğu zaman başını dik tutabilir.
  • Ebeveynlerini tanır. Onunla sık sık vakit geçiren insanları hatırlar.
  • Duygularını belli eder. Çığlık atabilir, gülebilir.
  • Nesnelerin farkına varır ve onları takip eder.
  • Sesi fark eder, sesin geldiği yöne doğru döner ve dikkat çekmek için sesler çıkarabilir.
  • Kollarından destek alarak göğsünü yerden kaldırmaya çalışır.
  • Adı söylendiği zaman anlayabilir.
  • Özellikle ayak ve parmakları ilgisini çeker. Sırtüstü yatarken onları tutar ve bu hoşuna gider.

milf porno

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerde Bronşit Belirtileri
Bebeklerde Bronşit Belirtileri

Bebeklerde Bronşit Belirtileri Bebeklerde sıklıkla görülen hastalıkların başında bronşit gelir. Bronşit, yetişkinlerde de bulunmasına rağmen bebeklerde daha çok dikkat edilmesi...

Kapat