Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Bebeklere Hangi Besinler Gaz Yapar?

0 838

Bebekler özellikle ilk aylarda gaz problemleri ile sınanmaya başlıyor. Peki hangi gıdalardan uzak durmaları gerekiyor? Gelin isterseniz, bebeklere gaz yapan yiyecekler hangileridir bir bakalım…

Emziren annelerin, bazı belli başlı besinlerden uzak durmaları gerekiyor. Çünkü, annenin yediği her besin, ne yazık ki bebeğe gaz olarak geçebiliyor. Bu nedenle, beslenmenize dikkat etmeli ve özellikle gaz yapan yiyeceklerden uzak durmayı öğrenmelisiniz.

İnek Sütü

İnek sütü sizden bebeğe geçerek gaz yapabilir. Oldukça yüksek oranda gaz yapabilme ihtimali vardır. Bu sebeple hem emzirirken hem de ek gıda döneminde inek sütünden uzak durunuz.

Yoğurt

Yoğurt içinde ki laktoz sebebi ile gaz yapan yiyeceklerin arasında yer alır. Bebeğiniz ek gıdaya geçtiğinde ilk zamanlarda laktozsuz süt ile yoğur yapmaya özen gösteriniz. Eğer bebeğiniz yoğurt yediği zamanlarda daha fazla gazlanıyorsa bir süre ara verebilirsiniz.

Baklagiller

Baklagiller en fazla gaz yapan yiyeceklerin başında geliyor. Özellikler mercimek, bakla, nohut, fasulye, barbunya geliyor. Baklagilleri sonraki aylarda yapmak isterseniz de mutlaka bir gece önceden suya koyarak pişiriniz.

Sebzeler

Brokoli, bürüksel lahanası, enginar ve lahana gaz yapan yiyeceklerdendir. Yemeklerinize bir miktar kimyon koyarsanız yemeklerde ki gaz problemini azaltmaya büyük yardımcı olursunuz.

Gaz  Problemi Yaşayan Bebeklere Ne Yapılabilir?

Bebeğiniz gaz sorunu ile baş başa ise sırt üstü yatırın ve bacaklarını bisiklet çevirir gibi masajlar ile onu rahatlatmaya çalışınız.

Omuzlarınıza yaslayın ve sırtını aşağıdan yukarıya doğru sıvazlayarak masaj yapın.

Gaz konusunda çok zorlandığınız noktalarda hekimleriniz doğal gaz damaları verecektir. Bunlar elbette yine de en son kullanacağınız adımlar olmalıdır.

Gaz sancısı çekmek; hem bebeği hem de anneyi ve babayı oldukça fazla yıpratır. Bu sebeple bu süreci en iyi şekilde yürütebilmek için gaz yapan yiyeceklerden uzak durmanız daha doğru olacaktır.

 

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerde Konak Neden Olur? Nasıl Geçer?

Konaklar genellikle yeni doğan bebeklerde görünür ve anneleri telaşlandırır. Konak sarı renkte olan ve hafif yağlı pul pul dökülen bir...

Kapat