Take a fresh look at your lifestyle.

Bebeklere güneş kremi sürülür mü? Güneşten nasıl korunur?

0

Yaz ayının gelmesi ile plajların ve havuzların önü açılıyor. Peki henüz bir yaşını doldurmamış olan bebekleriniz için güneş kremi sürmenin bir zararı var mıdır? Bebekleri güneşten korumanın yolları nelerdir bir bakalım.

6 aydan küçük bebeklere güneş krem sürülmez

Bebek cildinin çok hassas olması nedeni ile uzmanlar bebeklere 6 aydan önce güneç kremi sürmeyi önermiyor. Bebekler için özel olarak yapılmış olsa dahi, bebek cildi en alt katmanlarına kadar çok hızlı bir şekilde kremi emdiği için 6 aylık olana kadar bebeklerinizi korumalısınız. Peki bebeğinizi güneşten nasıl koruyabilirsiniz bir de buna bakalım.

Bebeğinizi güneşten korumanın yolları

Bebeğinize güneş kremi sürmeniz önerilmediği için farklı yollar ile onu koruma altına almalısınız. Bebeğinizi asla direk güneş ile temas ettirmelisiniz. Mutlaka gölge bir yerde, bir şemsiye altında ve başında bir şapka ile bulundurun. Tüm bunlar olurken havanın esmediğine de dikkat edin. Esen hava maalesef yine bebeğin yine farkına varmadan yanmasına neden olabilir.

Hatta en doğrusu bebeğinizi ancak yaz aylarında saat 6 ya doğru güneşlendirmeniz olacaktır. Yaklaşık bir 10 dakika yeterli olabilir. Bebeğinizi sabahın öğlen sıcağında plaja götürseniz ve krem süremezseniz ne yaparsanız yapın bebeğiniz mutlaka güneşten etkilenebilir. Bu riski almamak adına onları öğlen değil, akşamüzeri saatlerinde güneşe çıkarmaya özen gösteriniz.

6 aydan sonra bebeklerde güneş kremi kullanımı

Uzmanlar 6 aydan sonra bebekler için yüksek faktörlü koruma hizmeti veren kremleri öneriyor. Birçok marka özel olarak bebekler için yüksek korumalı ürünler çıkarıyor. Bunları tercih edebilirsiniz. Bebeğinizi ya da çocuğunuzu her suya soktuktan sonra çıkışında hemen krem sürmeyi ihmal etmeyiniz.

Kısa bir aralık güneşin altında kalacağını düşünüp krem sürmekten kaçınabilirsiniz ama bebeklerin cildi çok hassas olduğu için hemen etkilenerek güneş yanıklarına neden olabilir. Dolayısı ile de tatile çıkarken bolca güneş kremini yanınıza almayı unutmayınız.

  • Bebeğinize rahat ve ince kıyafetler giydiriniz.
  • Güneş kreminizin son kullanma tarihinin geçmediğine emin olunuz
  • Bebeğinizi emziriyorsanız bolca emzirin ya da su içmeye başladı ise bolca su takviyesi yapmayı unutmayınız.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın