Anne ve Bebek İçin Herşey

Bebeklere En Faydalı Olan Yiyecekler

0 400

Bebeğim ne yemeli? Bebeğe en iyi gelen yiyecekler hangisidir diye araştırma yapmaya başladıysanız artık bebeğiniz yavaş yavaş 4 aylık sürecini doldurdu demektir. Bazı hekimler 4 aydan itibaren ek gıdaya başlandığını söylese de bazı doktorlar anne sütü emen bebek için ilk 6 ay sadece anne sütü önerebiliyorlar. Elbette ek gıdaya geçiş demek anne sütünü terk etmek değil. Anne sütü özellikle ilk aylarda yine yoğun olarak verilmeye devam ediyor olacaktır. Bizler sadece bebekler ek gıdaya geçtikten sonra hangi besinlerin ona daha iyi geldiğini söylemek üzere bu yazımızı oluşturmak istedik.

Avokado

Avakoda meyvesi herkesin damak tadına hitap etmeyebilir ama bebekler nedense bu tadı çok seviyorlar. Elbette her Avakoda olmuyor. Olgun bir tane seçmeniz gerekiyor. İyice yumuşamış şekilde alacağınız ya da sert alıp evde birkaç gün bekleterek olgunlaştıracağınız avokadoyu ikiye kesip içinden çekirdeğini çıkaracaksınız. Sonra bir çay kaşığı ile olgunlaşan ve yumuşacık olan meyveyi kaşıklayarak küçük küçük bebeğinize yedirebileceksiniz. İçinde yer alan doymamış yağlar, mineral ve zengin lifler sayesinde güzel bir beslenme örneğidir.

Tatlı patates

Tatlı patatesi her yerde bulma imkânı pek olmayabilir. Biraz araştırma yaparak ve daha çok büyük marketlere bakarak alabilirsiniz. Özelikle ilk ek gıdada bolca yer alan patatesi tatlı patates olarak tercih edebilirsiniz. Cilt sağlığına etkili olan patates aynı zamanda a vitamini kaynağıdır. Çocukları enfeksiyonlardan korur ve çok çeşitli şekilde tarifleri ile yemeği kolaylaştırır.

Yoğurt ve kefir

Özellikle kefir ve yoğurt süt ürünlerinin içinde en kıymetli olan yiyeceklerdendir. 7aylık olduktan sonra bebeğinize kefir ve yoğurt tüketimi yaptırabilirsiniz. Kendinizi mayalamaya özen gösteriniz.

Pancar

Pancar içinde bulunan folik asi, A vitamini ve potasyum kaynakları ile tercih edilecek bir yiyecektir. Bebekleriniz bu tadı ce dokuyu sevecek diye düşünüyoruz. Haşlayarak eline bile verebilirsiniz. Tabi ki yanında gözlem yapmayı unutmayınız.

Et

Et grubunun içinde yer alan çinko, B vitamini, Niasin, Demir gibi mineraller etin faydalarını ortaya koyuyor. Bebeğiniz 7 aylık oldukça sonra bebeğinizin yumruğu kadar eti kıyma yaparak yemeklerinize katabilirsiniz.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

Önceki yazıyı okuyun:
Bebekler kaç aylık oturur? Bebeğiniz oturmuyor mu?

Beneklerin gelişim aşamalarını izlemek o kadar zevk veriyor ki? her ay yeni bir şey keşfetmesi ve yapması heyecanla takip ediliyor....

Kapat