Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Bebeklerde Uyku Düzeni Sağlamanın İpuçları

0 615

Ah şu bebekler, Ah şu bebekler! Gündüz uyanmak gece yatmak bilmezler. “Tam da beni anlattınız” dediğinizi duyar gibiyiz. Aslında sadece sizi anlatmıyoruz; bu, hemen hemen tüm yeni doğan annelerinin yaşadığı bir durum diyebiliriz. Peki, bebeğinize uyku eğitimi vermenin en önemli ipuçları nelerdir bir bakalım.

Gündüzü Fark Ettirin

Bebeğiniz öncelikle günü ve akşamı fark etmelidir. Gündüzleri tüm perdeleri açınız ve daha çok gün ışığının yüksek olduğu noktalarda oturum yapmalısınız. Akşam saatleri olmaya başladığında ise sessizliğe bürünüp iyice perdeleri çekip ve ışığı da karartıp gece olduğunu hissettirebilirsiniz.

Ilık Banyo

Bebeğinizin daha kolay ve daha uzun uyumasını istiyorsanız güzel bir bıcı bıcıyı hak etti demektir. Bebekler su ile daha çok mayışırlar ve uykuya çok daha çabuk yenilmiş olurlar. Bu sebeple uyumadan 2 saat önce banyo yaptırmanın tam zamanı diyebiliriz.

Uyku Öncesi Hazırlık

Eğer her akşam uyku öncesi hazırlığı yağarsanız bebeğiniz bir süre bunun uyku sinyali olduğunu anlayacaktır. Örneğin pijamalarını giydirmek, altını temizlemek, ona bir masaj yapmak bunların arasına girebilir

Ninni ve Masal

Uyku saati öncesi düzenli olarak ninni ya da masal okumakta ona bir tür sinyal verme olacaktır. Artık her akşam o saate masalını dinlediğinde artık benim uykum saatim diye kabullenmeye başlayacaktır.

Enerjisini Attırın

Uyumdan birkaç saat önce artık bebeğin ve çocuğu enerjisini iyice attığına emin olunuz. Yorulmayan çocuk uyur mu asla. Dolayısı ile onunla oynayarak ya da hareketler masaj yaptırarak yorabilirsiniz.

Saat Düzeni Önemli

Bebeğe uyku alışkanlığını alıştırmanın bir diğer adımı ise düzenli olmak. Eğer her gün aynı saate bebeğinizi yatırmaya çalışırsanız bir süre sonra arttık bunu alışkanlık haline getirecektir. Bu sayede bir bakmışsınız ki saati geldiğinde artık kendi kendine uyumaya başlayan bir bebeğiniz var.

Tüm bu anlatılanlar bir masal gibi gelebilir ama düzenli olarak uyguladığınızda farkı hemen göreceksiniz. Unutmayın ki bebeğiniz bir robot değil onu yoğuracak ve şekillendirecek kişi de sizsiniz.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerde Doğuştan Kalça Çıkıklığı

Bebekler ilk 1. ayına girdiklerinde doktorlar tarafından kalça ultrasonu istenir. Konusunda çok uzman olan hekimler el ile muayene ettiklerinde az...

Kapat