Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Bebeklerde Sivilce: Nedenleri ve Doğal Tedavisi

0 637

Bebek sivilcesi, bebeklerin yüzünde bulunan küçük kırmızı lekeler gibidir. Genellikle; yanaklarda, çene ya da alında yoğunlaşır, ancak bebeğinizin göz kapağında, göğsünde ya da boynunda da görülebilir.

Bebeklerde görülen sivilceler, bir bebek dünyaya geldikten 2-4 hafta sonra daha sık görülür ve birkaç ay içinde kendiliğinden geçer. Ayrıca, bebek sivilcesine benzer çeşitli cilt problemleri de vardır, ancak her birinin kendi teşhis ve tedavi yöntemi gerekmektedir.

Bebek Sivilcesi Nedenleri

Ne yazık ki, bebek sivilcelerinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte, bebek aknesinin tamamen normal, iyi huylu ve yaygın olduğu bilinmektedir. Bebek sivilceleri, anne sütü ya da formülle beslenen bebeklerde eşit şekilde görülebilir.

Annenin Hormonları: Araştırmalar, artan anne hormonlarının, bebeğin kan dolaşımına geçtiğini ve bunun da sivilce üretimine neden olduğunu ileri sürmektedir.

Dengesiz Bağırsak Florası: Dengesiz bağırsak florası da bebeklerde sivilceleri kötüleştirebilir. Bebeklerin bağırsak florası; annenin bağırsak florasından etkilenen anne karnında gelişmeye başlar ve doğum sırasında ve dünyaya geldikten sonra da değişmeye devam eder. İltihaplanma, tahriş ve hatta akne dahil olmak üzere dengesiz bağırsak florasından meydana gelebilecek pek çok durum vardır. Bu konuda, bebekler için probiyotik takviyesi hakkında araştırma yapabilirsiniz.

Bebek Sivilceleri Nasıl Geçer?


Doktorlar tam olarak bebek sivilcelerinin neden olduğunu bilmiyor olsa da, tamamen zararsız olduğundan emin olabilirsiniz.Bu durum, bebeğinizde herhangi bir acı ya da tahrişe neden olmaz. Bebek sivilceleri geçicidir, neredeyse hiç bir iz olmadan ortadan kalkar. Bebeğinizde görülen sivilceler üç ay içinde geçmediyse, doktorunuza başvurun. 

Böyle bir durumda; cildi temiz tutmak ve sivilcelerle oynamamak en iyisidir. Bebeğinizin cildini temiz ve kuru tutmaya çalışın. Bebeğin cildini temiz tutarken, cildinin hassas doğasına dikkat edin. Deri bizim en büyük organımızdır. Cildi bir sünger olarak düşünün. Üzerine koyduğumuz her şeyi alır ve vücuda geçirir. Bebeğiniz, cildine gelen her şeyi “yutar”, bu nedenle bebeğiniz için sadece doğal, güvenli ve yumuşak bir cilt bakımı tercih etmeniz önemlidir. Bebek sivilcelerinden kurtulmak için;

  • Aşırı gerginlikten kaçının.
  • Aşırı yıkamadan kaçının.
  • Alkolsüz ürünler kullanın.
  • Doğal elma sirkesi uygulayın.
  • Hem siz hem de bebeğiniz için probiyotik takviyesi kullanın.
[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte Balık Yenir Mi? Güvenli Mi?

Hamile kadınların; hamilelik döneminde ve erken çocukluk döneminde beyin ve göz gelişimini sağlamak için omega-3 yağ asidi yönünden yüksek besinler...

Kapat