Take a fresh look at your lifestyle.

Bebeklerde Reflü Nasıl Anlaşılır?

0

Bir bebeğin tükürmesi normaldir, ancak bazı bebeklerde ağrılı asitle gelen bir reflü vardır. Peki, bebeğinizin tükürmesinin bir sorun olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Reflü, bebeğinizin yutduğu sütün yemek borusuna geri gelmesiyle olur. Hem beslenen hem de emzirilen bebeklerde reflü olabilir. Bebeğinizin midesi, asit içerir. Zaman zaman süt ve asit karışımı ortaya çıkabilir ve bebeğinizi rahatsız edebilir. Reflü, yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de rahatsız edici ve sinir bozucu olabilir; ancak bu bebekler için normaldir ve genellikle bir hastalık belirtisi değildir. Bebeklerin en az %40’ında görülmektedir ve genellikle, bebeğinizin sindirim sistemi olgunlaştıkça iyileşen geçici bir sorundur. Bununla birlikte, bebeklerin küçük bir yüzdesinde; şiddetli ya da inatçı reflü olabilir.

Bebeklerde Reflü Nedenleri

Bebeğinizin yiyecek borusu, ağız ve mideyi bağlar. Bebeğiniz yemek yedikten sonra, yemek borusunun midesine bağlandığı kas halkası hala gelişmekte olduğundan, her zaman düzgün çalışmayabilir. Bu da, bebeğinizin karnı dolduğunda, süt ve asitin yiyecek borusunu geri getirerek rahatsızlığa neden olabileceği anlamına gelir. Böyle olduğunda, muhtemelen bu durumu fark edeceksiniz; ancak bazen, bebeğiniz sütü yutabilir veya ağzına kadar gelmeyebilir. Bu durum, “sessiz reflü” olarak da bilinir. Bebeğinizin karnının hala küçük olduğunu unutmayın, bu nedenle, bir kısmı geri gelmeden çok fazla süt içemeyebilir. Bebeğiniz yeni doğduğunda, karnı yalnızca bir fındık büyüklüğündedir.

Bebeklerde Reflü Nasıl Önlenir?

Eğer bebeğinizin reflüsü hafifse, hala iyi besleniyorsa ve çok ağlamıyorsa, bu ipuçları yardımcı olabilir;

  • Bebeğinizi beslerken dik pozisyonda tutun,
  • Her yemekten sonra bebeğinizi 20 dakika ila 30 dakika arasında dik tutun,
  • Bebeğinizi daha az ama daha sık beslemeyi deneyin,
  • Çok büyük  bir meme, sütün çok hızlı çıkmasına neden olabilir,
  • Bebeğiniz hala sırt üstü uyuyor olmalıdır, ancak başını ayağından biraz daha yukarıda tutmak yardımcı olabilir

Peki, bebeklerde reflü için herhangi bir tedavi seçeneği var mıdır? Şiddetli bir reflü varsa, doktorunuz size inek sütünü kesmenizi önerecektir. İnek sütü alerjisi belirtileri, reflü belirtilerine çok benzer olabilir. Ayrıca, şiddetli reflüsü olan bebeklerin %30’unda, inek sütüne alerji bulunmuştur. Bu nedenle, eğer bebeğinizi emziriyorsanız, süt ve peynir ve yoğurt gibi diğer süt ürünlerinden uzak durmanız gerekebilir. Bebeğinizi formül ile besliyorsanız, yardımcı olup olmadığını görmek için birkaç hafta boyunca hipoalerjenik formül verebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın