Take a fresh look at your lifestyle.

Bebeklerde Egzama İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

0

Egzama, çocuklar, özellikle de bebekler için korkunç olabilir. Tıp dilinde “atopik dermatit” olarak bilinen egzama; Türkiye’de çocukların ortalama %10-20’sini etkiler ve belirtiler her zaman çok şiddetli olmayabilir. Kronik ve uzun süreli olabilir. Çocuklarda egzamanın teşhis edilmesi için, cilt üzerinde kabuklu, kırmızı ve pullu cilt döküntüleri gibi belirtiler aranır.

Döküntü olmasa bile; kaşıntı ve kuru cilt olabilir. Bebeklerde; genellikle alın, yanaklar ve kafa derisi üzerinde görünür, ancak döküntüler cildin her yerinde görülebilir. Ailesinde saman nezlesi, astım ya da alerji varsa; bebeğinizde egzama görülme riski daha yüksektir, ancak ailesinde olmayan bebeklerde de egzama görülebilir. Çocuklarda egzama genellikle iki yaşından önce ortaya çıkar.

Bebeklerde Egzama Nedenleri

Cilt, bariyer görevi görür; dış dünyadan korur. Belli genlerdeki kusurlar nedeniyle egzamalı kişilerde cilt bariyeri de kusurludur. Bu da, nemin kaçmasına, koku ya da boya gibi tahriş edici maddelerin, cildin bağışıklık hücrelerine girmesine neden olabilir. Bu da, iltihaplanmayı tetikler ve kaşıntı ve döküntüye neden olabilir. Bazı virüsler ve bakteriler de içeri girebilir, bebekleri ve çocukları egzamaya karşı cilt enfeksiyonlarına karşı daha savunmasız yapar.

Egzamaya Karşı Ne Yapılabilir?

Egzama, tedavisi olmayan; ancak kesinlikle kontrol edilebilir bir hastalıktır. Uzmanlar, cilde yeniden nem kazandırmak için; sıcak, yalnızca su banyosu içinde 15 dakika geçirilmesini önermektedir. Cildi tahriş eden, kaşınmaya, kızarıklığa neden olan ve egzamayı tetikleyen sıcak su, sert sabunlar ve köpük banyolarından kaçınmalısınız.

Eller, ayaklar ve bebek bezi alanı gibi gözle görülür kirli alanları yıkamak için sade su kullanmalısınız. Diğer bölgelerde; yumuşak ve tahriş edici olmayan bir temizleyici kullanın. Çocuğunuz banyodan çıktıktan sonra; cildindeki fazla suyu nazikçe temizleyin ve cildine tahriş edici olmayan bir nemlendirici krem sürün.

Egzama için formüle edilmiş kremleri tercih edebilirsiniz. Losyonu günde iki kez veya üç kez tekrar uygulayarak, egzamayı hafifletebilirsiniz. Bir nemlendirici rutinine sadık kalmak, belirli bir markayı kullanmaktan daha önemlidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın