Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Bebeklerde Doğuştan Kalça Çıkıklığı

0 610

Bebekler ilk 1. ayına girdiklerinde doktorlar tarafından kalça ultrasonu istenir. Konusunda çok uzman olan hekimler el ile muayene ettiklerinde az çok fikir verseler de yine de içinizin tam anlamı ile rahatlaması için bir ultrason muayenesi olmanız önerilir. Acıtan ya da oyalayan bir durum değil zaten. Yaklaşık 5 dakika sonrasın doktorunuz sizlere bir sorun olup olmadığını söylüyor olacaktır:

Bebeklerde kalça çıkığı neden olur?

Bebeğinize kalça çıkıklığı mı var? Elbette ilk merak edeceğiniz kalça çıkığının nedeni olacaktır. Doğuştan kalça çıkıklığı normal doğumlarda çok daha fazla görünür. Genellikle ters gelen bebeklerde kalça çıkıklığı çok daha fazla ortaya çıkıyor. Kalça çıkıklığının nedenlerinden biri de akraba evliliği oluyor. Bir diğer nedenlerinden biri ise kundak bağlama stilleri oluyor. Bacaklar serbest bırakılacak şekilde kundak bağlaması yapılmalıdır. Aslında tam olarak kalça çıkıklığı için şu şu nedenler diye sıralama yapmak doğru olmaz. Biraz doğuştan, birazda doğum sırasında ve sonrasında yanlış davranma stillerinden dolayı çıkıklıklar meydana gelebilir.

Kalça çıkığı tedavisi

Kalça çıkıklığının derecesine göre tedavi süreci uygulanır. Eğer çok ileri değilse genellikle anneye bebeğin altını bağlarken iki bez ya da bacaklarını birbirinden ayıracak şekilde kalın bir havlu kullanımı önerilmektedir. Eğer durum daha ileri bir boyutta ise o zaman da bebeğin bacağı kurbağa bacağı konumuna getirerek bir alçı ile süyek içinde birkaç ay bekletilerek sonrasında tekrar kontrol edilir.

Bebeğim topallayarak yürüyor

Küçüklükte kalça ultrasonu yaptırmayan aileler çocuklarında bir sorun olup olmadığını ancak çocukları yürümeye başladıklarında anlıyorlar. Bu süreçte elbette bir hayli geç kalınmış oluyor. Yine de tedavileri mümkün ama oldukça uzun ve daha zor ve meşakkatli bir süreçten bahsedebiliriz. Dolayısı ile bebeklerinizi mutlaka kalça çıkık ultrason muayenesine götürmelisiniz. Devlet hastanelerinde bu muayene ücretsiz olarak ve çok kısa bir sürede yapılabiliyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeğim Yemeği Reddediyor Ne Yapmalıyım?

Ek gıda dönemine başladınız ama hiçbir şey hayalinizde ki gibi gitmiyor değil mi? Siz ne bekliyorsunuz ki? ek gıda süreci...

Kapat