Take a fresh look at your lifestyle.

Bebeklerde Damak Düşmesi

Bebeklerde Damak Düşmesi

0

Bebeklerde Damak Düşmesi

Yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen durumlardan bir tanesi de damak düşmesidir. Bebekler doğduklarında henüz gelişimleri tamamlanmadığından dolayı bazen annelerinden süt emmeye çalışırken damakları düşebilir. Damağın düşmesi bir hastalık olarak değil anlık bir durum olarak değerlendirilmelidir. Bebeklerde damak düşmesi annenin dikkati sayesinde fark edilerek herhangi bir tedaviye bile gerek kalmadan kolaylıkla giderilebilir. Bunun için annenin bebeğini emzirdiği anlarda dikkatli olması, süt alıp almadığını hissetmesi ve bebeğin beslendiğinden emin olması gerekir. Bu sayede kolaylıkla tespit edilecektir.

Bebeklerde Damak Düşmesi

Bebeklerde Damak Düşmesi Neden Olur?

Bebeklerde damak düşmesi nedenleri hakkında net olarak nedenlerden bahsetmek yanlış olur. Çünkü her bebekte oluşan bir durumdur. Bebeklerin tamamı gelişim döngülerinden dolayı göz kasları veya damakları henüz sertleşmemiş şekilde dünyaya gelebilirler. Bundan dolayı da annelerinden süt emmeye çalışırken damak düşmesi sorunu meydana gelebilir. Doğal bir süreç olmasından dolayı ciddi bir sorun olarak değerlendirilmemelidir.

Bebeklerde Damak Düşmesi Tedavisi Nedir?

Bebeklerde damak düşmesi tedavisi için herhangi bir cerrahi müdahaleye veya bir işleme gerek kalmaz. Anne bebeğini yıkadıktan sonra baş parmağını bebeğin ağzına sokarak damağına hafifçe baskı uygulayabilir. Bu baskı fazla olmamalıdır. Bebeğin gelişimi nedeniyle henüz tamamlanmamış olan kemiklerinin zarar görmesi söz konusu olabileceğinden dolayı baskı düzgün şekilde ayarlanmalıdır. Bu sayede bebeğin damağı yerine yeniden gelecektir.

Bebeklerde Damak Düşmesi

Bebeklerde Damak Düşmesi Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde damak düşmesi bebeğin emzirilmesi sırasında fark edilebilir. Bebeğin annesinden süt alamaması, huzursuzluk hissi, açlıktan dolayı ağlama gibi durumlar sayesinde kolaylıkla anlaşılır. Böyle olması bebeğinizin damak düşmesinden dolayı besin alamadığını anlamanıza imkan sağlar. Bu şekilde tespit edildikten sonra doktorunuza danışmalı ve devamında gereken destek ve takipleri yaparak dikkatli şekilde bebeğinizi emzirmelisiniz.

Bebeklerde Damak Düşmesi Bir Sorun Oluşturur mu?

Bebeklerde damak düşmesi bebeğinizin hayatını veya yaşam kalitesini etkileyecek herhangi bir sorun oluşturmaz. Çünkü normal süreç içerisinde meydana gelen bir sonuçtur. Yine de bebeğinizin damağıyla alakalı bir sorun olup olmadığını kontrol etmek size yarar sağlayacaktır. Dikkat, bir anne için her zaman en önemli konu olmalıdır.

fake taxi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın