Take a fresh look at your lifestyle.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçirilir?

0

Bebeklerde burun tıkanıklığı oldukça önemli bir durumdur. Bebekler ilk 6 ay boyunca maalesef verimli olarak ağızlarından nefes almayı beceremezler. Bu nedenle, grip olan bebekler için nefes almak oldukça zorlaşır. Annenin ve babanın önlem alması ve sürekli burun temizliği yaparak bebeği rahatlatması oldukça önem kazanır.

Bebekler buru tıkanıklığında birçok sorun ile karşılaşılır. Burundan iyi nefes alamadıkları için huzursuz olurlar pek yemek yemezler ya da meme emmek istemezler. Uykudan sürekli uyanırlar ve kaliteli bir uyku çekemezler. Bu sebeple de çok hırçın olurlar. Yoğun burun akıntılarında ise kulak yolu enfeksiyonu görünebilir ve bu daha kötü durumlara doğru yol alabilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklere doktorlar ilk 6 aya kadar pek ilaç takviyesi yapmak istemezler. Çok gerek görülmedikçe genellikle doğal bir tedavi süreci olan serum fizyolojik spreyler önerilir. Bu su ile bebeğinizin her iki saate bir burnuna sıkmalı v sonra da bebek aspiratörü ile içinde ki sümükleri dışarı doğru çekmelisiniz. Bunu sık sık tekrarlamalısınız çünkü bebeğin burnu çok kısa bir süre sonra tekrar doluyor olacak. Bu spreylerin içeriği saf deniz suyudur ve bu sebeple herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Bebeğin yatış pozisyonunu da buna göre ayarlayabilirsiniz. Burnu tıkalı olan bebekleri karın yere gelecek şekilde yatırabilirsiniz. Başını yan koyarak karın üzeri yatırmak daha iyi nefes almasını sağlıyor olacaktır. Bebeğiniz eğer çok küçükse yan yatırarak onu koruma altına alabilirsiniz. Küçük bebekler maalesef başını yüz sütü gömebilir ve sonrasında kaldıramayabilir. Bu konuda çok dikkatli olmalısınız.

Bebek Aspiratörleri

Bebeklerin burnunu temizlemek maalesef diğer yollar ile mümkün olmuyor. Bebek aspiratörleri sayesinde hortumun bir ucunu bebeğin burnuna dayamalı bir ucun da ağzınıza alarak var gücünüz ile içinize çekmelisiniz. Böylelikle sümükler hortumun içinde ki bölmeye girecek bebeğinizin de burnu açılıyor olacaktır. Değişen başlıkları sayesinde de her zaman hijyen bir şekilde kullanabilirsiniz. Bebeğinizin burnunu ne kadar sık temizlerseniz o kadar kolay atlatırsınız bu süreci.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın