Anne ve Bebek İçin Herşey

Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlayabilir?

0 269

Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlayabilir?

Bütün bebeklerin konuşma yaşı ve zamanı birbirinden farklıdır. Fakat birçok bebeğin konuşma anları genelde aynı zamanlara rastlar. Aileler, çoğu zaman bebekler ne zaman konuşmaya başlayabilir? sorusunun yanıtını ararlar.

Bebekler tam olarak konuşmaya başlamadan önce anlamı olmayan sesleri çıkarmaya başlarlar. Çıkarmış oldukları bu sesler bebeğinizin konuşmaya başlayacağının ilk belirtileri olarak ifade edilir.

Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlayabilir

Bebeklerin İlk Konuşma Kelimeleri Nelerdir?

Genellikle tüm bebeklerin ilk çıkardıkları sözcükler 12-18 ay arasında gerçekleşir. Bebekler, ilk iletişimlerini çevresindekilere gülerek karşılık verir. 3-15 ay arasında tam olarak net anlaşılamayan sözcükler kullanırlar. Ancak bu dönemde bebeklerin taklit yetenekleri çok yüksektir ve ailesini, çevresini taklit edip konuşmak için çaba harcamaya başlarlar.

Bu gibi durumlar karşısında aileler, sanki bebeklerini anlıyormuş gibi davranarak onlar ile konuşmalıdır. Fakat, bu dönemde bebeklerin ilk kelimeleri fazla anlam ifade etmez.

Her anne, babanın en fazla merak ettiği soruların başında bebekler ne zaman konuşmaya başlayabilir? sorusu gelir. Özellikle ilk defa anne, baba olanlar bu sorunun yanıtını aramaya başlarlar.

Çoğunlukla bebeklerin konuşması 1 yaşından itibaren başlar, her sene belirli oranda artış gösterir. Bebeklerde anlamlı kelimeleri 13 aydan itibaren duymaya başlayabilirsiniz. Ancak her bebekte farklılık gösterdiğini unutmamak gerekir.

Bu konuda ailelere oldukça büyük görevler düşüyor. Aileler, bu dönemlerde bebekleriyle bol bol sohbet ederek onların kelime dağarcıklarının gelişmesinde yardımcı olmalıdırlar. Bebeklerin tam olarak konuşabilmesi için 18-50 ay arasında görülür. Tam olarak cümle oluşturabilmeleri bakımından 50-80 ay arasında olması gerekiyor.

Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlayabilir

Akıllı Cihazlar Bebeklerin Konuşmasında Etkili Midir?

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar doğrultusunda 2 yaşından küçük çocukların televizyon, tablet ve telefon gibi cihazları kullanmaları dahilinde dil gelişimlerinde olumsuz sonuçlar ortaya çıktığı kanıtlanmıştır. Konuşma becerileri ve dil gelişimleri yanlış şekilde gelişim gösterir ve bebeklere küçük yaşlardan itibaren bu cihazların verilmesi uygun değildir.

Aileler, bebeklerini ekran karşısında 1,5 saatten uzun süre kaldıklarına izin verdikleri sürece bilimsel gelişimlerinin olumsuz şekilde etkilenmesine neden olurlar. Ayrıca bebeklerin soyut düşünme becerilerinin de gelişiminde kötü sonuçlar yaratır.

Aileler, 2 yaşına kadar çocuklarına akıllı cihaz vermek yerine onlar ile çeşitli aktiviteler yaparak gelişimlerine yardımcı olmaları önemlidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

Önceki yazıyı okuyun:
Baba Olmanın İdeal Yaşı ve Babalık
Baba Olmanın İdeal Yaşı ve Babalık

Baba Olmanın İdeal Yaşı ve Babalık İnsanların yaşadıkları hayat zorlukları nedeni ile ekonomik güçlerini güçlendirebilmek için büyük mücadele içine girmektedirler....

Kapat