Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Bebek ve çocuklarda göz çapaklanması

0 856

Özellikle bebeklik dönemlerinde çok daha fazla ortaya çıkan göz çapaklanması, anne ve babaları endişelendirebiliyor. Peki göz çapaklanması neden olur? Bebeğimin gözü çapaklandı diyorsanız bu yazımızda neler yapabiliriz bir bakalım.

Göz enfeksiyonu

Göz çapaklanması genellikle göz enfeksiyonundan dolayı kaynaklanmaktadır. Bunu yanı sıra göz yaşı kanal tıkanıklığı ve bakterilerde gözlerin çapaklanmasına neden olabilir. Çocuklar ve bebekler ellerini sürekli gözlerine değdirdikleri için mikrop kapma olasılıkları elbette daha fazladır. Göz çapaklanmasında enfeksiyon nedeni ile bir akıntı oluyorsa bu akıntı genellikle sarı ve yeşil renkte olmaktadır.

Göz çapaklanmasının şiddeti ve süresi iki günü geçerce mutlaka bir doktora gösteriniz. Göz çapağını temizlemenin ise bir tekniği var. Ilık bir su ile hafif ıslatışmış temiz bez ile çapakları göz kısımlarından alabilirsin. Sonrasında ise gözden burun kısmına uzanan bölgeye yaklaşık birkaç dakika masaj yapınız.

Koca karı tedavisi olsa da bebeklere de göz çapaklanmasına anne sütü de çok iyi gelmektedir. Birkaç damla sütünüzden bebeğinizin gözüne damlatabilirsiniz. Anne sütünün içinde yer alan beyaz kan hücresi ve mineraller sayesinde tedavi görevi yapabilir.

Gözlerinizi dinlendirin

Çapaklanma olan gözlerin dinlendirilmesi de önemlidir. Mümkün ise birkaç dilim salatalığı göz çevresine koyarak dinlendiriniz. Bu bebeklerde zor olabilir ama çocuklar için eğlenceli bir aktiviteye dönüşeceği için kolaylıkla yapabilirsiniz.

Çay

Özellikle sallama ya da demlik çayları demlendikten ve kullandıktan sonra soğuk bir hale getirip gözünüzün üzerine koyarak yaklaşık 15 dakika durabilirsiniz. Bunu da yine bebeklerde denemek zor olabilir.

Göz çapaklanması ilacı

Göz çapaklanması için ilaç kullanımı sadece doktorunuzun önerisi ile olmalıdır. Asla bir başkasının kullandığı kremleri nasıl olsa bize de iyi gelir endişesi ile kullanmayınız.

Papatya

Papatya suyu da gözü temizlemek için oldukça ideal bir sudur. Papatyayı kaynatarak dinlenme bırakabilir ve sonrasında bebeklerinizin ya da çocuklarınızın göz çevresini ve çapaklarını bu su ile silebilirsiniz. Hem temizleyecek hem de gözünüzün dinlenmesini sağlıyor olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Anne sütü nasıl artar? Doğal süt arttırma yöntemleri

Öncelikle ona buna kulak asmayı bırakın. Unutmayın ki sütün en büyük yardımcısı su tüketimidir. Ne kadar çok su tüketirseniz o...

Kapat