Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Bebek Masajının Faydaları Nelerdir?

0 925

Dokunmak, bir bebek için çok şey ifade eder. Dokunmanın, bebeklerin dünyayla iletişim kurması için belirli bir gücü vardır. Belki de bu nedenle,  üzgün olduklarında ya da güvende hissetmeleri gerektiğinde anne ve babalarına sarılmayı severler. Bu nedenle, bebeğinizi yatıştırmak, sakinleştirmek ve güçlendirmek için ona dokunmayı deneyebilirsiniz; bu da bebek masajı ile gerçekleşir. Masaj; bebeğinizle olan bağınızı güçlendirmenize yardımcı olur, ayrıca sayısız faydası da bulunmaktadır.

Bebek Masajı Nedir?

Bebek masajı, bebeğin vücudunu nazikçe okşayarak; bebekler için tasarlanmış masaj yağı ya da losyonlar kullanılarak yapılan masajdır. Masaj, bebekler için yatıştırıcı bir etki sağlarken, aynı zamanda ebeveynlerin bebekleri ile daha derin bir bağ kurmalarına da yardımcı olur.

Bebek Masajına Ne Zaman Başlamalı?

Bu konuda genel görüş, bebek masajına başlamak için, bebeğinizin hayatının ilk bir ayını tamamlaması yönündedir. Bunun nedeni; bebeklerin cilt bariyerinin doğumda gelişmemiş olması ve cildin tamamen su geçirmez olmasının 15 gün sürmesidir.  Bebeğiniz yaklaşık 15 günlükken; göbek kordonunu düşürür. Bölgede herhangi bir masaj yağının kalması, enfeksiyon oluşma riskini artıracaktır. Genel olarak 1 aydan sonra bebek masajına başlamanız önerilir.

 

Bebek Masajının Faydaları Nelerdir?

  • Psikolojik ve Sosyal Gelişimi Güçlendirir: Bebeğe dokunmak, onun anne ve babası ile olan bağını güçlendirmenin yanı sıra, onun psikolojik ve sosyal gelişimi üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir.
  • Stresi Hafifletir, Kasları Rahatlatır: Masaj, oksitosin salgılanmasını hızlandırarak, iyi hissettiren ve stres hormonu olan kortizol seviyelerini azaltarak bebeklerde stresi hafifletir. Ayrıca, kasları rahatlatır ve gelişmelerine yardımcı olur.
  • Sinir Sistemini Uyarır: Masaj, bebeğin motor becerilerinin gelişimini büyük ölçüde etkilediğinden, bebeğin sinir sistemi için de faydalıdır.
  • Bebeğin Daha İyi Uyumasına Yardımcı Olur: Bebekler masaj yaparken daha iyi uyurlar. Ayrıca, yatmadan önce masaj yapılan bebekler, uyku düzenleyici bir hormon olan melatonini daha fazla üretmektedir.
  • Özel Bakım Gerektiren Bebeklerde Yaşam Kalitesini Artırır: Down sendromu ya da beyin felci olan bebekleri bebekleri yatıştırmanın en iyi yolu, onları etkili bir şekilde sakinleştirmektir. Düzenli olarak masaj yapılan prematüre bebekler, daha iyi motor gelişimi gösterirler. Masaj yapılmayan prematüre bebeklere göre daha hızlı kilo alırlar.
  • Doğum Sonrası Depresyon İle Baş Etmenizi Sağlar: Masaj, doğum sonrası depresyon ile baş etmek için etkili bir yoldur. Depresyonda olan anneler, bebeklerine düzenli olarak masaj yaptıklarında, daha iyi bir duygu hali içinde olurlar ve daha iyi davranışlar gösterirler. Ayrıca araştırmalar, düzenli olarak bebeklerine masaj yapan babaların da, benlik saygılarının geliştiğini göstermektedir.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Erkek Bebeğe Hamile Kalma Yöntemleri

Bir çocuğun cinsiyetini nasıl belirleyebileceğinizi mi merak ediyorsunuz? O halde, çocuğunuzun cinsiyeti söz konusu olduğunda, lehinize gelişmeler sağlayabilecek yöntemleri araştırmaya...

Kapat