Take a fresh look at your lifestyle.

Bebek kakası neden değişik olur? Renkleri ve şekli ne ifade eder?

0

Özellikle ilk kez bebek sahibiyseniz bebeğinizin kakasının rengi ve şekli oldukça dikkatinizi çekecektir. Hatta bazen hastalandığında farklı kaka türleri ile dahi karşılaşabilirsiniz. Bebeğin kakasında eğer kan yoksa ya da ağır bir balgam yoksa çok ciddiye alıp korku duymanız gerekmez. Ama böyle durumlarda mutlaka doktorunuza başvuru yapmalısınız.

Siyah renk kaka ne ifade ediyor

Bebeğim siyah kaka yaptı diyorsanız muhtemelen bu bebeğinizin ilk doğurduğu günlere denk geliyor olacak. Bebek ilk kakasını genellikle bir hafta boyunca siyah kaka yapıyor olacak ve bu oldukça doğal bir süreç. Bu kakanın adı ise mekonyum kakası olarak biliniyor.

Altın sarısı ve çamur şeklinde bebek kakası

Anne sütü emen bebeğin kakası tam da bu şekilde olur. Bu sebeple herhangi bir kuşku duymanıza gerek yok.

Yeşil renkli bebek kakası

Yeşil rengi bebek kakasının anlamı aslında üşürme değil, bebeğin bağırsak hızının çalışmasıdır. İshal olmazsa herhangi bir sorun olmuyor olacak. Takip etmenizde fayda var.

Bebekler ne kadarda bir kaka yapmalı

Peki bebekler günde kaç kere kaka yapmalı? Ya da bir başka deyişle bebeğinizin kakası için ne zaman korku duymaya başlamalısınız. Bebekler ilk doğduklarında bir gün içinde 6 kez kadar kaka yapabilir. Bu süreç bebek büyüdükçe azalmaya başlar. Bebek ortalama 3 ayını bulduğu kaka sayısı da günde 4 kez kadar kaka yapabilir. Bebeğiniz artık yaşına bastığında ise ortalama kaka sayısı 2 ya da 3 civarında seyir ediyor olacak.

Bebek kakasında endişelenmeniz gereken bir durum var ise o da bebeğin normal seyrinden daha farklı sayıda kaka yapması olacaktır. Bebeğin bebeğiniz ortalama 2 kez kaka yapıyor ama bu bir anda 6 ya da daha fazla sayıya ulaşıyorsa ya da tam tersi ise bu konuyu mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın