Anne ve Bebek İçin Herşey

Bebek Gelişimi için Ninnilerin Önemi

0 436

Bebek Gelişimi için Ninnilerin Önemi

Eskiden günümüze kadar gelmeyi başarabilen, özellikle bebekleri uyutabilmek için söylenen sözlere ninni adı verilir. Ninniler, ülkemizin gelenek ve göreneklerini de yansıtan geleneksel sözlerdir. Peki bebek gelişimi için ninnilerin önemi nedir? Ninni söylerken kelimeler önemli midir?

Annelerin bebeklerine sevgilerini ve iyi dileklerini sunarak söylediği kısa özlü ninniler, anne ile bebek arasındaki bağın güçlenmesinde önemli rol oynar.

Bebek Gelişimi için Ninnilerin Önemi

Aslında ninniler, kültürümüzü yansıtan, ezgiler ile söylenen sözlerin aktarımıdır. O bölgeye ait gelenekleri ve inançları ninniler aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Her zaman ninniler manevi duyguları sevgiyle bebeğe aktarılmasıdır. Bu nedenle bebek gelişimi için ninnilerin önemi oldukça büyüktür.

Özellikle 0-6 yaş arasındaki çocukların gelişimi için dil öğrenmelerinin yapıldığı en özel zamanlardır. Çocukların küçük yaşlardan itibaren zihin gelişimlerinde dinleyerek öğrenmenin yeri büyüktür. Bebeklerin göstermiş olduğu ilk tepkiler seslere karşı yapılır. Bu nedenle anne ile bebeğin arasındaki duygu ve bağ gelişim süresince önemlidir.

Bebek Gelişimi için Ninnilerin Önemi

Bebekler Üzerinde Ninnilerin Etkisi

  • Bebeklerin günlük hayatta karşılaşacakları onlarca kelime barındırır. Örneğin renk, sayı gibi. Çocuklar günlük yaşamlarında kullanacak oldukları kelimeleri ninniler ile kolayca öğrenebilir. Çocukların dinlemeleri bu kelimeleri zihinlerinde depoladıkları anlamına gelir. Bu sebeple bebek gelişimi için ninnilerin önemi ayrıdır.
  • Bebeklere söylenen ninniler sayesinde onların zihinleri açık kalmış olur. Böylece sesin yönünü tanır ve dikkatini oraya toplayabilir.
  • Bebeklerin üzerinde ninnilerin sakinleştirici özelliğinin yer alması çocuğun kısa zamanda uykuya geçmesinde yardımcı olur. Ayrıca bebekler annesinin sesini duydukça kendilerini güvende hisseder ve küçük yaşlarda bağlanma duygusu bu zamanda gelişir.
  • Çocuklara ninniler sayesinde manevi değerler yansıtılabilir.
  • Çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar doğrultusunda ninniler, çocukların stresini azaltır. Bu şekilde bebek gelişimi için ninnilerin önemi daha da ortaya çıkmaktadır.
  • Çocukların ana dilini öğrenmesi ve dilinin güçlenmesinde ninnilerin rolü büyüktür.
  • Çocukları sadece uyutmak için ninni söylenmez, aynı zamanda onların rahatlaması için de önemli bir etkendir.
  • Ninnilerin özellikle onlarca değişik ses ve kelime barındırması sebebi ile çocukların konuşma becerileri ve kelime dağarcıkları önemli oranda gelişme gösterir.
  • Bebek gelişimi için ninnilerin önemi çok fazladır ve bebeğin huzur bulmasını sağlar.

EN POPÜLER 10 NİNNİ ÖNERİSİ

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

Önceki yazıyı okuyun:
Yenidoğan Bebeklerde İşitme Testi Hangi Hallerde Yapılır?
Yenidoğan Bebeklerde İşitme Testi Hangi Hallerde Yapılır?

Yenidoğan Bebeklerde İşitme Testi Hangi Hallerde Yapılır? Yenidoğan bebeklerde işitme kaybı dil gelişimi, konuşma, sosyal gelişim ve psikolojik gelişimlerini büyük...

Kapat