Anne ve Bebek İçin Herşey

Bebeğimin İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

0 106

Bebeğimin İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin en önemli anlarından birisi de yürümeye başladıkları zamanlardır. Aileler, bebeklerinin ilk adımları atmaya başladıkları andan itibaren bebekleri için en uygun ayakkabı arayışına girerler. Bebekler yürümeye başladığı zamandan sonra nasıl bir ayakkabı kullanması gerektiği çok önemlidir. Çünkü ileri zamanlardaki ayak gelişimleri için doğru ayakkabının alınması gerekir. Peki bebeğimin ilk adım ayakkabısı nasıl olmalıdır? Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliyim? sizler için bazı ipuçlarını bir araya getirdik.

Bebeğimin İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

Bebekler İlk Adımlarını Atarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekler, ilk adımlarını atmaya başladığı andan itibaren dikkat edilmesi gereken konuların başında ayak parmaklarını yere doğru basıp basmadığını daima kontrol etmelisiniz. Bebeklerin ayak parmakları ile yere basmaları, yürüme güdüsünün gelişiminde katkı sağlar. Ailelerin bunu kontrol edebilmesinin en basit yöntemi bebeklerinin ilk adımlarını çıplak ayakla atmalarını sağlamaktır. Daha sonra bebekleri için en uygun ayakkabıyı satın alabilirler.

Bebekler belirli bir yaşa ulaşana kadar ayak kemiklerinin gelişimi devam eder. Dolayısıyla ilk ayakkabıları daima yumuşak olması gerekir. Bebek ayakkabıları, doğal malzemelerden üretilmiş olmalı ve ayaklarının şeklini kolayca almalı. İdeal ilk adım ayakkabısı yumuşak, ayak parmaklarını saran, ayak şeklini alan ve esnek olmalıdır. Çok sert olan ayakkabılar bebeklerin ayak gelişimleri üzerinde negatif etki yaratır. Mesela sert ayakkabılar bebeklerin ayaklarının sağlıklı bir şekilde gelişmesini, ayakta yer alan çukurun doğru oluşmasını ve denge kurmalarında zorluklar yaşatır. Bu sebeple sert ayakkabılar çoğu zaman bebeklerin yürümesine dahi engel olur. Ayakları rahat olmayan bebekler, yürüme problemi yaşar. Bu nedenler ayakkabı satın alınırken çok sert olmamasına özen gösterilmelidir.

Bebeğimin İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin İlk Adım Ayakkabısını Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

 • Ayakkabı satın alırken bebeğin yaşına uygun alınmalı ne büyük ne de küçük ayakkabı tercih edilmemelidir.
 • Ayakkabı bebeğin ayağını sıkmamalı ve hava alan ayakkabılar seçilmelidir.
 • Ayakkabıların üzerinde toka, kemer vb. gibi çeşitli aksesuarlar yer almamalıdır.
 • Alerji, koku yapmayan, tahriş edici olmayan ayakkabılar tercih edilmelidir.
 • Ayakkabı satın almadan önce bebeğinizin ayağında mutlaka deneyin. Bebeğinizin ayakkabılar ile adım atmasını sağlayın. Eğer rahat adım atıyorsa o ayakkabı tercih edin.
 • Ayakkabı satın alırken bebeğin ayağına göre alınmalıdır. Ayakkabı küçük ya da büyük olacak şekilde alınmamalıdır. Ayakkabı ile bebeğin ayağının arkasına çekecek kolay şekilde girecek kadar mesafe olması gerekir.
 • Ayakkabıyı akşam almaya çalışın. Çünkü sabahları ayakları rahatlamış olacağından akşamları biraz daha genişleme gösterir.
 • Yüksek tabanlı ayakkabılardan uzak durun.
 • Sentetik ve yapay deri özelliği olan ayakkabıları satın almayın.
 • Ayak taban boşluğu biraz çıkıntılı, kaymayan deri tabanlı olan modelleri seçin.
 • Parmakların sıkışmaması için ayakkabının içerisindeki genişliği kontrol edin.
 • Ayakkabıları bağcıklı almamaya çalışın. Ancak bağcıklı ayakkabı almak istiyorsanız ayakkabı bağcıklarının çift düğüm atacak kadar uzun olmasına dikkat edin.
 • Bebeğinizi her doktor kontrolüne götürdüğünüzde mutlaka ayaklarını kontrol ettirin. Çünkü meydana gelebilecek herhangi bir ayak sorunu küçük yaşlarda düzeltilebilir.
 • Bebeklerin ayakları hızla büyüdüğü için mutlaka en az 6 ayda bir ayakkabılarını değiştirin.

Bebeğinizin İlk Adım Ayakkabısının Uygun Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Satın aldığınız ayakkabıyı bebeğinize giydirerek adımlarını kontrol edin. Bir müddet sonra bebeklerin ayağında kızarıklık ya da ayakkabı izi oluşursa o ayakkabıyı satın almayın. Ayakkabıların burun kısmının dar değil geniş olmasına özen gösterin. Bebeğiniz ayakkabı giydiğinde rahat hareket edemiyor veya yürümek istemiyorsa ayakkabısını kesinlikle kontrol edin ve gerekirse değiştirin. Anneler bebeklerin yürüyüşlerini kontrol altına alırsa çok kolay şekilde ayakkabı tercihi yapabilirler.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelik Testi Sonucu
Hamilelik Testi Sonucu

Hamilelik Testi Sonucu Erkeğin sperminin kadının yumurta hücresini döllediği zamandan sonra hamilelik süreci başlamaktadır. Bebek sekizinci haftanın sonlarına kadar embriyo,...

Kapat