Take a fresh look at your lifestyle.

Bebeğimin Gıda Alerjisi Olduğunu Nasıl Anlarım?

0

“Bebeğime yeni yiyecekler veriyorum ve bu da kakasının değişmesi ile sonuçlandı. Belirli yiyeceklere karşı alerjisi olabilir mi?”

Bebeğinize yeni bir yiyecek sunduğunuzda, bağırsaklarının alışması gereken yeni lifler ve proteinler sunmuş olursunuz. Bu nedenle, zaman zaman kakasında değişiklikler olması normaldir. Bu durum, oldukça yaygındır ve endişelenecek bir şey değildir. Bebeğinizin bağırsakları Bursa escort whatsapp olgunlaştıkça, yiyecekleri sindirmesi daha kolay olacaktır. Bununla birlikte, çocuğunuz yeni bir yiyecek denedikten sonra; ishal ya da ciltte dökündü gibi bedenini etkileyen bir reaksiyon ile karşılaşıyorsanız, endişelenecek bir durum olabilir. Bu, bir alerji belirtisi olabilir. Karın ağrısı, kusma, nefes almada zorluk ve öksürme de diğer alerji belirtileridir ve acil bir durum olarak tedavi edilmelidir.

Gıda alerjileri; genellikle bu gıdaların aşırı tüketimi ve bağırsak mikrobiyomundaki dengesizlikler nedeniyle, zamanla ortaya çıkabilir. Çocuklarda en sık görülen gıda alerjileri; gluten, süt, mısır, soya ve yumurta alerjisidir. Çocuğunuzun bunlardan birine karşı alerjisi varsa; bu gıdaları tüketmenin olası sonuçları, otoimmün hastalıklar ve kronik hastalıklara neden olabilen iltihaplardır.

Bebeğimin Gıda Alerjisi Var Mı?

  1. Mide ağrıları,
  2. Kabızlık ve ishal,
  3. Kas ve eklem ağrıları,
  4. Kulak ve boğazda sık görülen enfeksiyon,
  5. Ciltte tahriş ve döküntüler,
  6. Açıklanamayan kilo alımı ya da kaybı,
  7. Otizm Spektrum Bozukluğu

Gıda Alerjisi İle Başa Çıkmanıza Yardımcı Olacak Öneriler

Her anne ve baba, çocuklarının sağlıklı ve formda olmasını istiyor. Bu nedenle, bir gıda alerjisi durumunda, başlangıçta bu oldukça karmaşık ve endişe verici görünebiliyor. Neyse ki, çocukların sağlıklı ve mutlu büyümelerine yardımcı olmak için yapabileceğiniz bol miktarda şey var. Yaşına bakılmaksızın, aşağıdaki 5 ipucu, çocuğunuzun bedeni için daha uygun bir beslenme programına geçişinizi kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

Problemi Bulmak İçin: Eliminasyon Diyeti 

Çocuğunuzun beslenmesinde hangi yiyeceklerin bir soruna neden olduğunu anlamak, sağlığını güçlendirmesini sağlar. Eliminasyon diyetine geçtikten sonra, rahatsız edici belirtiler ve alerjik besinler arasındaki ilişki kolayca fark ediliyor. Çocuğunuzun ne kadar seçici olduğuna bağlı olarak, değişiklikler daha zor olabilir, siz yine de çocuğunuzun yiyebileceği lezzetli yiyecekler hazırlayın.

Rol Model Olun

Çocuğunuza, yanında olduğunuzu gösterin. Kısıtlı bir beslenme programı, sinir bozucu olabilir; ancak aynı zamanda aile ile yeni anılar biriktirmek için harika bir fırsat sunar. Birlikte yemek yapmanıza, yeni restoranlar keşfetmeye ve dışarı çıkarken yanınıza alabileceğiniz yeni atıştırmalar bulmaya olanak sunar. Çocuklar, her durumda ailelerini model alır. Bu nedenle, onlar için doğru bir model olmanız önemlidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın