Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Bebeğimin Gece Boyunca Uyumasına Nasıl Yardımcı Olabilirim?

0 755

Bebeğinizin gece boyunca uyanık kalması ya da sık sık uyanmasının pek çok nedeni olabilir. Karnı acıkmış olabilir ya da uyumasına yardımcı olmak için, daha tutarlı bir gece rutinine ihtiyacı olabilir. Bununla birlikte, bebeklerde diş çıkarma süreci de uyku düzenini bozabilir. Bebeğiniz geceleri sık sık uyanıyorsa, sizin de uyku düzeniniz bozulacaktır.

Bu da; enerjinizin düşmesine ve sürekli olarak yorgun hissetmenize neden olabilir. Yine de, pek çok bebeğin, aylarca gece uyanmaya devam ettiği unutulmamalıdır. Geceleri uykusuzlukla baş edebiliyorsanız; beklemek ve bebeğinizin gece boyunca kendi zamanlarında uyumasına izin vermek isteyebilirsiniz. Ancak, uykusuzluk ile mücadele edemediğinizi fark etmeye başladıysanız, yeni bir şey denemenin zamanı gelmiş olabilir!

Bebeğinizin Uykuya Dalmasını Kolaylaştıracak Öneriler

Bu öneriler, bebeğiniz 6 haftalık kadar küçük olsa bile, geceleri daha iyi uyumasına yardımcı olabilir, bunları uygularken, hafta sonları bile tutarlı olmanız önemlidir:

  • Bebeğinizi emzirirken; gündüzleri daha canlı, geceleri ise sessiz ve sakin bir ortam yaratın. Bu, bebeğinizin vücut saatini ayarlamasına ve gece ve gündüz arasındaki farkı öğrenmesine yardımcı olacaktır.
  • Bebeğinize, kendi başına uykuya dalma şansı verin. Buna, ykusunu düzenlemeye yardımcı olan “uyku-uyanıklık döngüsü” olarak altıncı hafta kadar erken başlayabilirsiniz.
  • Bebeğiniz uyuklarken beslerseniz, ona bağımlı olmaya başlayabilir.
  • Bebeğinize, kısa ve basit bir yatmadan önce rutini ayarlayın. Rutininiz başlamadan önce, yarım saat kadar biraz sessizlik sağlayın. Televizyonu kapatın ve bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olun.
  • Bebeğinize banyo yaptırın. Banyoyu, bir hikaye okuyarak ya da ninni ile devam ettirin.  Bebeğinize sakinleştirici bir masaj yapmayı da deneyebilirsiniz. Tutarlı bir yatma rutini yavaş yavaş bebeğinizin uyku vaktinin geldiğini anlamasını sağlayacaktır.
  • Yatma rutinini, bebeğinizin uyuduğu odada bitirin. Bebeğiniz,  ilk altı ay boyunca sizinle aynı odada uymalıdır. Ayrıca uyku rutini, yaklaşık 30 dakikadan daha uzun sürmemelidir.
  • Bebeğiniz 6 aylıktan daha büyükse, ona bebek battaniyesi ya da oyuncak bir hayvan gibi bir güvenlik nesnesi verin. Bebeğiniz, ortalama 6-7. aylarda, sizden ayrılmanın farkına varmaya başlar. Bu nedenle, karyolasında uyurken, tanıdık bir nesneye sahip olmak geceleri rahat uykuya dalmasını sağlayabilir.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerde Reflü Nasıl Anlaşılır?

Bir bebeğin tükürmesi normaldir, ancak bazı bebeklerde ağrılı asitle gelen bir reflü vardır. Peki, bebeğinizin tükürmesinin bir sorun olup olmadığını...

Kapat