Take a fresh look at your lifestyle.

Bebeğim Yürümüyor? Neden? Ne yapabilirim?

0

Bebekler ortalama olarak 6 aydan itibaren emeklemeye, 8. Aydan itibaren sıralamaya ve 12. Aydan itibaren de yavaş yavaş adımlar atmaya başlar. 13. Aydan itibaren de artık bağımsız olarak yürümeye başlarlar. Bu elbette her bebekte olması gereken bir durum değildir. Bazı çocuk 10 aylıkken yürüyeceği gibi, bazı bebek 2 yaşına yakın bile yürüyemeyebilir. Peki bebeğim henüz yürümedi ne yapabilirim diyen anneler ne yapmalıdır?

Bebeğim neden yürümüyor

Eğer bebeğinizi yaşıtları ile karşılaştırıyor ve neden yürümediğini merak ediyorsanız yanlış yolda olduğunuzu unutmayınız. Her bebek aynı değildir. Siz kendi bebeğinizin gelişimine göre bu durumu gözlemlemelisiniz. Peki bebeğiniz gelişimi ayına göre eğer hale yürümüyorsa bu neden olabilir bir bakalım

Aşırı kilolar

Bebekler aşırı kilo nedeni ile yürümede zorlanabilir. Denge kurma ve yürüme oldukça zor bir süreçtir. Bu sebeple bebeğinizi düzenli olarak kontrole götürmeli ve kilonun üst sınırda olup olmadığına dikkat ediniz. Kilosu üst sınırda ise zaten doktorunuzda sizi bu konuda uyaracak ve kilo vermesine yardımcı olacak durumlar öneriyor olacaktır.

Korku

Eğer bebeğiniz yavaş yavaş adım atmaya başlamış ama sonrasında birden kesmiş ve sadece emekliyorsa bunun altında bir psikolojik durum arayabilirsiniz. Bir düşünün bakalım yürümeye çalışırken düştü mü? Canı yandı mı? Yürüme aşamasında bebekler düşme ya da çarpma durumlarından dolayı korkuya kapılıyor ve yürümekten vazgeçiyor olabilirler. Eğer sizin de böyle bir durum olduysa biraz zaman vermeli ve onu cesaretlendirmelisiniz. Yürüme esnasında ona mutlaka yardımcı olun ve güvende olduğunu hissettirin.

Doktor muayenesi

Kalça çıkıklığı ya da doğuştan anomaliler genellikle ilk aylarda yapılan testler ile kendini belli ediyor. Eğersiz bu testleri gözden kaçırdıysanız ve çocuğunuz 18 aydan büyük ama hale yürümek için çaba sarf etmiyorsa bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Rahat kıyafetler

Bebeğinizin yürümesine kolaylık oluşturmak için onun rahat edeceği sakarya escort bayan kıyafetler ile dolaşmasına olanak tanıyın. Çok kalın, bol pantolonlar, uzun paçalar onun rahat etmesini engelleyebilir ve bu da yürümesine olumsuz olarak etki eder.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın