Take a fresh look at your lifestyle.

Bebeğim Kabız Oldu, Ne Yapmalıyım?

0

Bebeklerde kabızlık problemini azaltmak, doğru besin dengesini ayarlamakla ilgilidir!

Öncelikle, kabızlığın bebekler ve çocuklar için normal olduğu unutulmamalıdır. Her beslenmeden sonra tuvalete çıkabilir ya da birkaç gün geçebilir. Bebeğinizin tuvalet döngüsü; aldığı besinlere, ne kadar hareketli olduğuna ve yediklerini ne kadar hızlı sindirdiğine bağlıdır. Bebeğiniz devam sütü içiyorsa ya da katı yiyecekler alıyorsa, muhtemelen günde en az 1 kez düzenli bir bağırsak hareketine sahip olacaktır. Bebeğinizi emziriyorsanız, haftada bir bağırsak hareketine sahip olması da normaldir. Bebeğinizin kabız olduğundan endişeleniyorsanız, şu belirtilere dikkat edebilirsiniz:

  • Bebeğiniz üç gün ya da daha uzun bir süredir tuvaletini yapamıyorsa ve yaparken rahatsızlık duyuyorsa,
  • Ne sıklıkla olursa olsun, sert ve kuru bir tuvalet yapıyorsa bebeğiniz kabız olabilir.

Bebekler Neden Kabız Olur?

Katı Gıdalar: Bebeğiniz katı gıdalara geçtiği zaman hafif bir kabızlık yaşayabilir. Bunun nedeni, bu dönemde ortak bir ilk gıda olan pirinç ve tahıllardır. Bu besinlerin lif içeriği düşüktür. Kabızlık, bebeğinizi anne sütünden ayırdığınızda da meydana gelebilir, çünkü bu bazen su kaybına neden olur.

Devam Sütleri: Yalnızca anne sütü ile beslenen bebekler nadiren kabız olurlar. Anne sütü mükemmel bir yağ ve protein dengesine sahiptir, bu yüzden bebeğiniz birkaç günlüğüne olmasa bile, neredeyse her zaman tuvaletlerini rahat yaparlar. Eğer bebeğiniz devam sütü kullanıyorsa, formülün içindeki bir şey, bebeğinizin kabız olmasına neden oluyor olabilir.

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Geçer?

  • Bebeğinizin egzersiz yapmasına yardım edin. Bebeğiniz yürümeye başladıysa, evin içinde biraz tur atmaya teşvik edin. Sırt üzeri yatarken; bacaklarını pedal çevirir gibi çevirin.
  • Bebeğinizin karnına masaj yapın. Parmak uçlarınızla hafif ama sert bir baskı uygulayın.
  • Bebeğinizi mama ile besliyorsanız, doktorunuzdan farklı bir marka için öneri isteyin.
  • Bebeğiniz 4 haftalıktan büyükse; mama ya da anne sütüne biraz kuru erik suyu ekleyin. Kuru eriğin tadını beğenmediyse, elma ya da armut suyunu da deneyebilirsiniz.
  • Bebeğiniz katı gıda ile beslenecek kadar büyükse; birkaç yemek kaşığı kuru erik, kayısı ya da armut vermeyi deneyin.
  • Bebeğinizin dışkısında zorlanmaya bağlı olarak kan görüyorsanız ya da anüs bölgesinde hafif çatlaklar varsa; iyileşmesine yardımcı olması için bölgeye aloe vera jeli sürebilirsiniz.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın