Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Bebeğim Ek Besinlere Hazır Mı?

0 604

Uzmanlar, bebeğinize katı yiyecekler sunmadan önce, en az 6 ay beklenmesi konusunda hemfikir. Dünya Sağlık Örgütü ve diğer birçok sağlık kuruluşu; bebeklerin ilk altı ay boyunca, yalnızca anne sütü ile beslenmesini tavsiye etmektedir. Peki, bebeklerde ek gıdaya ne zaman geçilmelidir? Bebeğiniz katı gıdalara hazır mı? Sorularınızın cevabı, yazımızın devamında!

Bebeğinizin katı gıdalara hazır olması, sindirim sisteminin gelişimine ve ek besinlere yönelik gelişimine hazır olmasına bağlıdır. Bebeğinizin sindirim sisteminin gelişimi, gözlemleyebileceğiniz bir şey olmasa da; araştırmalar, ilk 6 ayın, çeşitli sağlık risklerinden kaçınmak için ideal olduğunu göstermektedir. Bu sürenin sonunda, bebekler katı gıdalara farklı zamanlarda hazır olurlar; ancak katı gıdalar için gelişimsel hazırlık, bir takvim kullanılarak belirlenmez. Bebeklerin büyük bir bölümü, 6. ile 8. ay aralığında katı gıdalara geçmeye hazır olurlar.

Bebeğinizin Katı Gıdaya Geçmeye Hazır Olduğunun Belirtileri

  • Desteğiniz olmadan oturabiliyor,
  • Dil ile itme refleksini kaybetti ve katı gıdaları diliyle ağzından otomatik olarak itmiyor,
  • Bebeğiniz çiğnemeye hazır ve istekli,
  • Başparmağı ve işaret parmağını kullanarak, yiyecek ve diğer nesneleri tutabileceği bir kıskaç kavrayışı geliştiriyor,
  • Aile ile yenen yemeklere katılmak için sabırsızlanıyor ve yiyecekleri alıp ağzına koymaya çalışıyor.

Bebeğinizin destek almadan oturmaya başlaması; besinleri yutması ve sindirimi için iyi konumlandırılmış bir sandalyede oturmasına izin verir. Ek gıdalara geçmeye hazır olduğunda, artık besinlere ilgi göstermeye de başlar ve siz yemek yerken, gözlerini dikip size bakarken bulabilirsiniz. Ayrıca; sizin yemek yeme davranışlarınızı taklit edebilir ve onu beslemeye çalıştığında, yemeği reddetmez.

Dil itme refleksi; bebeğinizin dilini otomatik olarak ağzından itmesine neden olur. Araştırmacılar, bu refleksin kendiliğinden geldiğini varsayarlar, böylece bebekler de kendilerini boğulmaktan korurlar. Bebeğinizin sindirim sistemi gelişimi için bu önemli bir işarettir. Bu refleks ortadan kaybolduğunda, tahıl ve püreleri kolaylıkla yutmayı başarabilirler.

Bu süreçte, bebeğinizin ince motor becerileri, aşamalı olarak gelişir. İlk olarak, eliyle tüm nesneleri ona doğru çekmeyi öğrenir. Bir sonraki adımda; baş parmağı ile işaret parmağını kullanarak kıskaç kavramasını geliştirir. Bunu yapabiliyor olması; katı gıdaya hazır olduğunun göstergesidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Hamile Kalmadan Önce Yapmanız Gereken Sağlık Değişiklikleri

Bebeğinizin sağlıklı kalmasını sağlamak, hamile kalmadan çok önce başlar. Başarılı bir hamilelik süreci geçirmeyi düşünmeden önce, bazı alışkanlıklarınızda değişikliğe gitmeniz...

Kapat