Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Bebeğim Diş Mi Çıkarıyor?

0 547

Her annenin 4. Aydan sonra kendine sık sık sorduğu soruların başında geliyor. Acaba bebeğim diş mı çıkarıyor? Diş çıkardığını nasıl anlarım soruları ile yaklaşık olarak 2 yıl geçireceğinizi unutmayın. Diş haricinde de birçok huysuzluğunu dişine bağlayabilirsiniz. Bu süreç oldukça zor ve yıpratıcı evet kabul ediyoruz. Peki bebeğin diş çıkardığı nasıl anlaşılır bir bakalım.

Bebek diş çıkarırken ne gibi belirtiler olur?

Salya

Bebeğin salyasının akması dişine yorumlanabilir. Özellikle en önemli belirtilerinden biridir. Çok daha fazla tükürük salgıladığını görürsünüz

İshal

Diş çıkarken bir diğer belirti ise ishal durumudur. Bebeğinizin kakası sıvıya dönmüş ise bir diş çıkarma evresinde olabilirsiniz.

Huzursuzluk ve uykusuzluk

Özellikle her gün uyuyan bebeğiniz uyumuyorsa ve huysuzluk yapıyorsa bunu kesinlikle dişe yorabilirsiniz. Ona böyle zamanlarda ekstra yardımcı olmalı ve acısını unutturmaya çalışmalısınız.

Ateş

Bebek diş çıkarırken ateşlenebilir elbette ama sizler bu durumu her zaman ciddiye almayı unutmayınız. Eğer 38 derecenin üzerinde bir ateş var ise mutlaka doktora gidilmelidir.

Isırma

Diş çıkarmaya başlayan çocuklarda ısırma güdüsü ortaya çıkar. Sık sık kendi ellerini ya da sizin elinizi tutup ısırmaya çalışıyorsa, diş çıkarma belirtisi olarak sayılabilir.

İştahsızlık

Ek gıdaya zaten yeni başlamıştı peki nerden çıktı bu yemek ret etme işi. Elbette dişten çıktı. Dişi çıkan çocuklar iştahsız olurlar. Hatta en çok sevdikleri yemekleri bile bu dönemlerde yemek istemezler.

Öksürme

Diş çıkarma sürecinde bebeklerde öksürmede görülebilir. Çok abartı olmadığı sürece korkmanıza gereken bir şey yoktur.

Diş kaşıyıcı ya da diş jelleri öneriliyor mu?

Diş kaşıyıcı olarak elbette zararsız maddeden yapılmış olanları çocuklarınıza verebilirsiniz ama diş jelleri konusunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Diş çıkarma jellerini bazı uzmanlar verirken, bazıları vermeyebilir. Özellikle masum bir ilaç gibi dursa da mutlaka doktorunuza danışarak veriniz. Bu jeller çocuklarda rahatlama sağlıyor ve bir nebze rahatlamalarını sağlıyor ama elbette doğru kullanımı oldukça önemlidir. Bu sebeple doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Obezite ameliyatından sonra hamile kalınır mı?

Uzun yıllardır fazla kilolarınız ile başınız derde girmişti ve en son obezite cerrahisine giderek mide küçültme ameliyatı oldunuz. Peki ya...

Kapat