Take a fresh look at your lifestyle.

Babadan çocuğuna geçen benzerlikler

0

Çocuklar genellikle hep annelere benzetililer ama peki ya babalara. Bu çocuk babasına çok benziyor lafını çok az duyarız. Aslında elbette çocuk hem anneden hem de babadan birçok özelliğini alıyor. Peki özellikle çocuklar babalarından ne gibi özeller alıyor bunlara detaylı olarak bir bakalım.

Bazı benzerlikle sevindirirken elbette olumsuz bazı benzerliklerde kişileri üzebilir. Genellikle kız anneye erkek babaya benzesin derler ama tıbbın da değiştiremediği ya da ağırlıklı olarak gösterdiği durumların önüne de geçmek maalesef mümkün değil.

Ruh sağlığı sorunları

Araştırmalar görünüyor ki çocuklar ruh hallerini babalarından daha fazla alıyor. Özellikle hiperaktif özelliği olanlar, şizofreni ya da herhangi bir ruh sağlığı sorunları olanlar bu genlerini çocuklarına daha fazla veriyor. Yani yapılan araştırmalara göre bu sorunu yaşayan babaların çocukları, bu hastalıklar yakalanmada 4 kat daha yatkın oluyorlar.

Boy orantısı

Çocukların boy orantısı daha çok baba genlerinden geliyor. Eğer baba uzun ise çocukta büyük olasılıkla uzun oluyor. Eğer baba kısa ise büyük oranda çocukta o boylarda olabiliyor. Dolayısı ile çocuklarda boy faktörünü belirleyen en önemli artı babanın genleri oluyor.

Kalp rahatsızlıkları

Maalesef kalp rahatsızlıkları da sanki babadan evladına geçen bir miras gibi oluyor. Babası kalp hastası olan bir çocukta yüzde 50 oranında bu gen ile doğuyor. Çoğu zaman babasının kaderini yaşayan çok sayıda çocuk bulmak mümkün özellikle babanın erkek çocukları kalp rahatsızlıklarından çok daha fazla etkileniyorlar.

Parmak izleri

Parmak izleri elbette herkesin kendine özeldir ama yapılan analizlerde bazı kıvrımların özellikle baba ve çocuklarda aynı olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.

Cinsiyet

Cinsiyet babanın belirlediği en etken rol oluyor. Cinsiyeti kadın belirler yanlışı yıllarca hüküm sürmüş olsa da yapılan analizlerde bebeğin cinsiyetini babanın kromozomunun belirlediği açıklanmıştır. Yıllarca köylerde erkek çocuk doğuramadığı için aşağılanan kadınlar ve hatta üstüne kuma getirilen kadınlar aslında büyük bir yanlış bilginin içinde yok olup gitmişlerdir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın