Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

B12 Vitamininin Faydaları Nelerdir?

0 579

B12 vitamini, insan vücudunun ihtiyacının olduğu ancak vücudun doğal olarak üretemediği oldukça önemli bir vitamindir. Hayvansal besinlerde bulunan bu vitamin, bazen besinlere takviye edilebilir ya da vitamin takviyesi ya da aşı yoluyla takviye edilebilir. Yetişkinlerde, önerilen günlük B12 vitamini miktarı 2.4 mcg’dir. Vücutta pek çok önemli rolü üstlenen B12 vitamininin faydaları bu yazımızda!

Depresyon Belirtilerine İyi Gelir

B12 vitamini seviyelerindeki artış, kişinin ruh halinde iyileşmeler yaratır. Bununla birlikte, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin seviyelerinin artmasına da yardımcı olur. Bu nedenle, B12 eksikliğinde depresyon belirtileri görülebilir.

Kansızlık İle Mücadelede Destek Sağlar

Kansızlık probleminiz mi var? B12 seviyelerinizi kontrol ettirmeyi düşündünüz mü? Vücutta bulunan kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde önemli bir rol oynayan B12 vitamini seviyeleri düşük olduğunda, vücuttaki bu kan hücrelerinin sayısında bir azalma görülür ve bu hücrelerin düzgün bir şekilde çalışması zorlaşır.

Bununla birlikte kansızlık problemi olan kişilerde, vücuttaki hayati önem taşıyan organlara yeterli oksijen taşınması için yeterli miktarda kırmızı kan hücresi bulunmaz. Bu da, kişide halsizlik ve yorgunluk gibi sorunlara neden olabilir.

Beyin Sağlığı İçin Yararlıdır

Bu vitaminin eksikliği, özellikle yaşlılarda hafıza kaybı ile ilişkilidir. Bu konuda yapılan çalışmalar,  B12 vitamini ve omega-3 yağ asidi takviyelerinin birlikte kullanılmasının, zihinsel gerilemeyi yavaşlattığını göstermektedir.

Doğum Kusurlarını Önleyebilir

Sağlıklı bir hamilelik için yeterli B12 vitamini seviyelerine sahip olmak çok önemlidir. Çalışmalar, anne karnındaki bir bebeğin beyin ve sinir sisteminin uygun şekilde gelişmesi için yeterli B12 seviyeleri gerektirdiğini göstermektedir. Hamileliğin erken dönemlerinde B12 vitamini seviyelerinin düşük olması, bazı doğum kusurları riskini arttırmaktadır. Bununla birlikte prematüre doğum ve düşük riskinde de rol oynamaktadır.

Enerji Desteği Verir

B vitaminleri, vücudun enerji üretiminde önemli bir rol oynar. B12 eksikliğiniz varsa, takviye almak enerji düzeylerinizin artmasına yardımcı olabilir.

Kemik Erimesini Önlemeye Yardımcı Olur

Yeterli B12 seviyelerini korumak, kemik sağlığını destekler. Azalmış mineral yoğunluğuna sahip kemikler zaman içinde hassas ve kırılgan hale gelebilir ve bu da kemik erimesi riskini arttırır. Bu konuda yapılan çalışmalar; B12 seviyeleri ve kemik erimesi arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelik ve Obezite

Hamile kaldığınız andan itibaren; gelişmekte olan bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besinleri alması için yeterli miktarda yemek yemelisiniz. Hemen her doktor, kadınları...

Kapat