Take a fresh look at your lifestyle.

Annelik ve Bebek Bakımı

Annelik ve Bebek Bakımı

1

Annelik ve Bebek Bakımı

Anne ve bebeğin arasındaki güçlü bağ çok kıymetlidir. Bebek dünyaya geldikten sonra onu koruyan ve kollayan anneler için bebek bakımı biraz zor gibi görünebilir. Ancak doğru ve etkili yöntemlerle bebek bakımı çok zevkli ve kolay hale gelebilir. Anne ve bebek bakımı için küçük ipuçları bebekli yaşamı daha çok kolaylaştıracaktır.

Annelik ve Bebek Bakımı

Bebek Bakımı Serüveninde Neler Yapılmalı?

Aylarca beklenen uzun serüven bebeğin dünyaya gelmesiyle kocaman bir mutluluğa dönüşmektedir. İlk kez anne olanlar için annelik ve bebek bakımı kolaylaştıracak bazı minik tüyolar;

Yeni doğan bebek gerekli sağlık kontrolünden geçirildikten sonra doktorların önerilerine dikkat edilmelidir. Özellikle göbek kordon yerine çok dikkat edilmesi gerekir. Bebek doğduktan hemen sonra yıkanmamalı göbek bağının iyice kuruması beklenir.

– Bebeğin emzirme saatlerine çok dikkat edilmelidir. Annelik ve bebek bakımı konusun en önemli maddesi budur. İlk 4 saat boyunca her saat başı bebekler emzirilmelidir. Diğer günlerde yeni doğan bir bebek günde en az 12-14 kez emzirilmesi gerekir. Daha sonra ki zamanlarda bebek ağlayarak acıktığının sinyallerini annesine verecektir.

Gaz sancısı, bebeğin kendini ifade etmesinin en doğal şeklidir. Gaz sancısı çeken bir bebek sağlıklı olduğu anlamını taşımaktadır. Yeni doğan bir bebeğin gazı 6-8 haftalık olana kadar sürmesi beklenmektedir. Gazı olan bir bebeğin kaliteli beslendiği kanısına varılmalıdır.

Annelik ve Bebek Bakımı

Anne Sütünün Önemi ve Banyo Saatlerinin Ayarlaması Nasıl Yapılır?

-Yeni doğan bir bebeğin beslenmesinde anne sütünün önemi çok büyüktür. Bebeklerin anne sütü alabilmeleri için tüm çaba sarf edilmelidir. Annenin ve bebeğin sağlığı için emzirmek önem arz eder.

-Yeni doğan bebeğin banyosunu yapmak için bebek kordonunun kurumasını beklemelisiniz. Ilık bir banyo bebeğin rahatlamasını ve hemen uykuya geçmesini sağlamaktadır.

-Bebekler giydirilirken çok kalın veya ince olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü çok kalın giydirilen bebekler terler ve hasta olurlar. Çok ince giydirilen bebekler ise üşüyebilirler. Bu sebepten dolayı annelerin üşümeyecekleri bir ortamda giydikleri kıyafetin bir kat daha fazlasını giydirmek bebek sağlığı için daha iyi olacak.

Anne ve bebeklerin Mutlu Olmasında Önemli Etkenler Nelerdir?

Sağlıklı bir annenin bebeği de sağlıklı olur. Annelik ve bebek bakımı için mutlaka sağlıklı beslenme ve uyku düzeni önemlidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
1 yorum
  1. saniye diyor

    Annelik gerçekten de bambaşka bir şey. Ben kendi çocuğumla 10-15 dk oyun oynarken bile sıkılırken, annesi onca işin gücün arasında tüm gün onların peşinden koşturup oyun oynuyorlar. Helal olsun vallahi

Cevap bırakın