Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Annelik Duygusu İle İlgili Sözler

Annelik Duygusu İle İlgili Sözler

0 1.041

Annelik Duygusu İle İlgili Sözler

Annelik duygusu birçok duyguyu barındıran ve tarifi mümkün olmayan bir duygudur. Tarihin en eski çağlarından günümüze kadar bu böyle gelmiştir. Duyguları ifade etmek için annelik duygusu ile ilgili sözler çokça söylenmiştir. Annelik duygusu üzerine şiirler yazılmış, hikayeler anlatılmıştır.

Annelik Duygusu İle İlgili Sözler

Annelik duygusu bir içgüdü müdür?

İçgüdü sadece hayvanlarda olan bir duygudur. İnsan aklı ile hareket eden ve irade sahibi bir varlık olduğu için içgüdüden söz etmek mümkün değildir. Ayrıca annelik duygusunun öğrenilen davranış mı yoksa içgüdümü olduğu bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Fakat annelik duygusu öğrenilmiş bir duygu olmasının yanında birçok faktörün etkisi altında bir olgudur.

Hormonların rolü

Annelik duygusu, öğrenilen davranışsal bir olgu olmasına rağmen kadının vücudundan salınan hormonların yoğun etkisi altındadır. Doğum eyleminin başlaması ile beraber kadının vücudundan oksitosin hormonu salınır. Bu hormonun ilk görevi doğum eylemini başlatmak ve süt salınımını harekete geçirmektir. Bebekle ilk ten teması ve emzirme sonrası tarifi mümkün olmayan duygular başlar. Oksitosin hormonu emzirdiğiniz süre boyunca salınmaya devam edecektir. Bu hormonun diğer adı şefkat hormonudur.

Yapılan bilimsel araştırmalarda oksitosin spreyi üretilmiş erkek ve kadın üzerinde test edilmiştir. Testin sonucuna göre anne olan kadınlarda seviye en yüksek çıkarken erkelerde en düşük çıkmıştır. Duygusal bağlanma emzirme ile beraber başlar devam eder. Annelik öğrenilen bir duygu olduğu için hormonların etkisiyle beraber anneler hep bir arayış içindedir. Çocuğunun hep daha iyi olması ve önceliğinin hep çocuk olması bu yüzdendir.

Annelik Duygusu İle İlgili Sözler

Sosyal Etkileşimin Rolü

Türk toplumunda annelik duygusu ile ilgili sözler bizim örf adet ve geleneklerimizden kaynaklanan bir sosyal etkileşimdir. Topluma baktığımız zaman annelerin saçını süpürge etmesi deyimi buradan gelir. Türk annesi hep fedakar ve anaçtır. Bu tüm dünyada böyle değildir. Annelik eğer bir içgüdü olsaydı hiç bir çocuk sokağa atılmazdı. Özellikle bizim toplumumuzda anne rolü hep veren fedakar ve çocuğunun hep iyi olması için çalışan bir roldür. Doğal olarak da bu toplumda yetişen büyük çoğunluk bu şekildedir.

konulu porno izle

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Annelik ile İlgili Güzel Sözler
Annelik İle İlgili Güzel Sözler

Annelik ile İlgili Güzel Sözler Hayatta var olan ve vazgeçilmezlik kategorisinde yer alan en haz verici duygu annelik duygusudur. Bu...

Kapat