Take a fresh look at your lifestyle.

Anneler İçin Sağlıklı Beslenme Tüyoları

0

Anneler İçin Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Özellikle çalışan annelerin yorgun olması nedeni ile hazır gıdaları tüketmeleri ve sonucunda sağlıksız beslenme yaşamaları çok yaygın bir davranıştır. Ancak annelerin bu şekilde beslenme tarzı çocukların da sağlıksız beslenmesine en büyük sebeptir.

Annelerin beslenmeleri çocuklar üzerinde etkisi büyüktür. Çocuklar gördüğünü yaptıkları için sağlıksız beslenmeyi alışkanlık haline getirebilirler. Bu nedenle anneler için sağlıklı beslenme tüyoları nedir? Anneler çocukları ve kendileri için nasıl beslenmelidir?

Anneler İçin Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Annelerin emzirme döneminde tükettikleri sağlıksız gıdalar süt aracılığı ile bebeklerine ulaşır. Bunun yanında mineral, vitamin ve protein gibi besinlerin bebeklerde kaybı oluşur. Anneler için sağlıklı beslenme tüyoları arasında, mutlaka raf ömrü uzun olan yiyeceklerden uzak durulması gerekir.

Beslenmede Annelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Anneler, gıdaların hazırlanması, pişirilmesi, saklanmasında hijyen kurallarına çok dikkat etmeli. Özellikle anneler için sağlıklı beslenme tüyoları arasında gıdaların besin değerini azaltan işlemlerden kaçınmaları önemlidir. Kahve, gazlı içecekler, çay tüketiminizi minimuma indirin ve kafeinli içeceklerin demir alımını azalttığını unutmayın.

Eğer kahve tüketiminden vazgeçemiyorsanız yemeklerden 1 saat önce ya da sonra tüketmeye çalışın. Anneler için sağlıklı beslenme tüyolarından birisi de sıvı tüketimi olarak su, taze sıkılmış meyve suyu, süt ve ayranı seçmenizdir. Gıda alımlarınızda çeşitliliğe ve ana besin grupları arasında denge oluşturmaya çalışın. Özellikle yağ tüketimini en aza indirin ve posalı gıda, sebze ve meyve tüketimini çoğaltın. Süt ile süt ürünlerinin kemikler için öneminin fazla olması nedeni ile bunları mutlaka tüketin. Protein yoğunlukta olan gıdalar, kuru baklagiller, yumurta masalarınızda olmazsa olmazlar.

Anneler İçin Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Ağır şerbetli tatlılardan kaçının bunun yerine sütlü, meyveli tatlılara yönelin. Kuru yemiş tüketiminizi yeterli oranda yapın. Yağlı ve bol soslu gıdalar, fastfood, salam, kızartma gibi işlem görmüş gıdaları tüketmemeye özen gösterin.

Anneler için sağlıklı beslenme tüyoları olarak önerilen bir başka yöntem de yiyecekleri ayakta tüketmek yerine oturarak yenilmesi daha sağlıklıdır. Yiyecekleri yavaşça ve iyi çiğneyerek, az, sık olarak tüketin. Özellikle üzgün olduğunuzda veya canınız sıkıldığında atıştırmalar yapmayın bunun yerine kendinizi meşgul edecek şeyler bulun ve asla alkol ve sigara kullanmayın.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın