Take a fresh look at your lifestyle.

Anne Sütünü Artırmanın Yolları

Anne Sütünü Artırmanın Yolları

1

Anne Sütünü Artırmanın Yolları

Anne sütü dünyanın en mucizevi bir besinidir. En değerli ve en kıymetli bir besin olduğundan dolayı bebeklerin en büyük hakkı bu besin grubunu almalarıdır. Yeni doğan bebeklerin anne sütünü almaları için hemşire ve doktorlar gerekli hassasiyeti gösterirler. Anne sütü yapılan doğumun çeşidine göre azalabilir veya artabilir.

Normal doğumda anne sütü daha çabuk gelerek bebeğe direk verilmesi sağlanır. Sezaryen doğumda ise sütün gelmesi biraz daha gecikebilir. Ama ortak nokta annenin bebeğine düzenli olarak anne sütü vermesidir. Bu sebeple anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda Anne sütünü artırmanın yolları nasıl olur, sorusu gündeme gelir. Bu yazımızda sizlere anne sütünü nasıl arttırabileceğinizi detaylı olarak işledik.

Anne Sütünü Çoğaltmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Yeni doğum yapan annelerin sütleri bazı dönemlerde azalabilir. Ancak, anne sütünü attırmak için bazı yöntemler her zaman bulunmaktadır. Anne sütünü arttırmanın yolları

Sütü arttırmak için bol sıvı tüketin. Günde en az 3-3,5 litre su tüketmeye dikkat edin.

Bebeğin emzirilme sıklığı sütün miktarını değiştirir. Sık emzirmek anne sütünü artıran en doğal etkendir.

Mevsiminde olan meyve ve sebze tüketimini düzenli olarak yapın. Mineral ve vitamin alımına dikkat edin. Meyve sebze grubunu düzenli olarak tüketirseniz sütün kalitesini de arttırmış olursunuz.

Süt ve süt ürünleri, yumurta, et ve tavuk gibi besin gruplarını gün içerisinde yemeye özen gösterin. Kısacası protein ve kalsiyum içerikli tüm besinleri yemelisiniz.

Yeşil yapraklı sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin.

Emzirme dönemi içinde diyet programlarını dikkate almayın. Kilo verme planınızı daha sonraya bırakmalısınız.

Beta karoten açısından zengin olan meyveleri ve sebzeleri yemelisiniz. Havuç, kayısı, balkabağı, mandalina ve portakal tüketebilirsiniz.

Doğum yapan annelerin psikolojik durumu anne sütünün arttırmanın en önemli maddesidir. Düzenli uyku ve moral yüksekliği anne sütünü önemli ölçüde arttırır.

Öğünlerinizde karbonhidrat tüketimine dikkat edin. Belirli oranlarda yemeniz sütünüzü arttıracaktır.

Alkol ve sigara tüketimini sınırlandırın.

Anne Sütünü Artırmanın Yolları

Anne Sütünün Bebeğe Olan Faydası Nedir?

Anne sütünü arttırmanın Yolları kısmına uyulmamasında süt miktarı azalacak ve bebeğiniz yeterli beslenemeyecektir. Bu hususta anne sütünü arttırma maddelerine uymanız gerekir. Yeni doğan bebek anne sütünü düzenli aldığında gelişmesi daha düzgün olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
1 yorum
  1. özlem diyor

    Ben hamileyken sütüm biraz az geliyordu. Kayınvalidem bol bol bulgur pilavı ile hoşaf yedirdi. Bunlar süt yapar dedi ama maalesef hiçbir değişiklik olmadı. Acaba süt arttırıcı gıdalar, kişiden kişiye değişiyor mu?

Cevap bırakın